План уроку присвячений дню народної єдності. Відкрите заняття «День Єдності

Цілі: формувати шанобливе ставлення та любов до своєї Батьківщини; викликати інтерес до усвідомлення себе частиною держави.

Люблю тебе, моя Росія,

За яскраве світло твоїх очей,

Вчитель.Велика та красива наша Батьківщина. Багата подіями її історія. Нещодавно в календарі з'явилося нове свято. Яке ж це свято, хлопці?

Учні. Свято народної єдності.

Вчитель. Давайте розберемося, що це за свято та яка його історія.

Учні. Це свято було встановлено на честь перемоги російського народу 1612 року над поляками.

Вчитель. Так, хлопці, страшний час тоді настав для Русі. Зрадники бояри впустили до Москви іноземців-загарбників і главою Російської держави проголосили польського королевича Владислава.

Москвичі стали чинити опір, загарбники підпалили Москву, і вона вся вигоріла. Вціліли лише кам'яні церкви та Кремль, де ховалися загарбники. Здавалося, нашій державі настав кінець. Але народ розсудив інакше.

1-й учень.Він розпочав визвольну війну проти польсько-литовських загарбників. А очолив її посадський староста З міста Нижнього Новгорода Козьма Мінін та воєвода князь Дмитро Пожарський. Козьма Мінін був нижегородським посадським людиною. Восени 1611 р. у Нижньому Новгороді закликав народ зібрати ополчення та звільнити Москву. Він залучив князя Д. Пожарського як воєначальник.

2-й учень. На церковному ґанку купець Козьма Мінін звернувся до народу і сказав голосним голосом: «Православні люди! Настав час допомогти рідній Русі! Врятуємо нашу віру та нашу милу Батьківщину. Не пошкодуємо свого майна, продамо свої будинки, віддамо останнє, що маємо, щоб найняти військо. Знайдемо людину, яка стала б чесно і хоробро за рідну землю. Тоді й інші міста з'єднаються з нами, і Бог дасть, ми проженемо ворогів».

Весь народ відповів на ці добрі слова: багаті люди принесли Мініну все своє майно і кожен бідняк віддавав останню копійку на святе діло. Найняли військо і начальствували над ним поставили Дмитра Пожарського, славного та хороброго полководця.

3-й учень.Під Москвою зустріли російських поляків, була тут жорстока битва! Але у Москві був голод. Росіяни з боку Пожарського почали вести підкоп до Китаю-міста. Обложені, помітивши це, увірвалися в підкоп, перебили, кого знайшли, взяли в полон і повернулися до Кремля. Кремль оточили з усіх боків. Там почався голод і поляки знемогли і здалися.

4-й учень. У Москві на Червоній площі героям поставлено бронзову пам'ятку. Праворуч – князь Пожарський. Він ще хворий, ще страждає від ран, отриманих у боях із загарбниками. Князь уважно слухає Козьму Мініна, який від імені народу прийшов до нього як до досвідченого полководця.

Вчитель показує зображення пам'ятника.

Вчитель. Хлопці, а як ви розумієте, що це таке єдність? Давайте з вами створимо квітку єдності.

Діти пелюстки, у яких написані слова: згода, об'єднання, дружба, надія, мир, доброта.

Діти.

Єдність – це об'єднання всіх людей.

Єдність – це згода народу.

Єдність – це коли є спільна надія.

Єдність – це мир та дружба.

Єдність – це доброта, розуміння та прощення.

На дошці з'являється квітка єдності.

Вчитель. А де ми вперше зустрілися з виявом згоди та єдності?

Учень.У казці «Ріпка». Саме завдяки згоді герої цієї казки виявилися здатними витягнути із землі величезну ріпку. У цій казці, яку знають навіть найменші, закладена мудрість: загальна надія досягається за спільної згоди.

Вчитель. А зараз послухайте байку.

Вчитель читає байку «Батько та сини».

«Батько наказав синам, щоб жили вони у злагоді: вони не слухалися. Ось він наказав принести віник і каже: «Зламайте!»

Скільки вони билися, не могли зламати. Тоді батько розв'язав віник і велів ламати по одному прутику. Сини легко переламали лозини поодинці. Батько й каже...

Вчитель.А як ви вважаєте, що сказав батько?

Учні припускають, що він сказав. Вчитель дочитує байку.

Якщо наш народ об'єднається, його ніхто не переможе. Так чинив наш народ багато разів, коли лихо підступало до нашої Батьківщини.

У 1812 р. - російський народ об'єднався у боротьбі з французами та переміг.

У 1941 р. - у Великій Вітчизняній війні ми перемогли, тому що на боротьбу піднявся весь народ від малого до великого.

І пролунали слова:

Піднімайся країно велика,

Вставай на смертний бій.

Учні наводять приклади з історії Великої Великої Вітчизняної війни.

Вчитель.У російській багато прислів'їв про згоду. Давайте згадаємо їх.

Діти.«Злагода та лад - для спільної справи скарб», «Згідний стад і вовк не страшний».

Вчитель. А якщо не було згоди та єдності, наступало лихо. Про це мудро написав І. А. Крилов. Що він казав?

Учень.

Коли у товаришах згоди немає,

На лад їхня справа не піде,

І вийде з нього не діло – лише борошно.

Вчитель. Ви ще діти. Але давайте й ми з вами подумаємо, чим можемо допомогти об'єднанню та єдності.

Діти. Дружити, зробити наш клас дружним, адже ми – це маленьке суспільство.

Вчитель.Так, справжня дружба міцна і непорушна. В одній старовинній книзі сказано: "Друг вірний - притулок і втіха". Як ви це знаєте? (Діти відповідають.)

Вчитель. Про вірну шкільну дружбу чудово написав А. С. Пушкін.

Учень(Читає вірш).

Друзі мої, чудовий наш союз!

Він, як душа, нероздільний і вічний

Невиразний, вільний і безтурботний...

Куди б нас не кинула доля

І щастя куди б не повело,

Ті самі ми: нам цілий світ чужина,

Батьківщину нам Царське Село.

Вчитель. Дружба для поета - це прекрасний союз, він нероздільний і вільний. А що таке вам дружба?

Учні відповідають.

Вчитель. Свято єдності – нове молоде свято, але, як і кожне свято, воно має свої відмітні ознаки. Уявімо, що ми потрапили на святкову ходу. Встанемо в коло, покладемо долоні на долоні та скажемо, що ми можемо почути.

Діти передають по колу:радісний сміх, крики «ура», пісні, музику тощо.

Вчитель.На святі завжди звучать побажання. Які побажання ви хотіли б сказати всім людям нашої Батьківщини?

Діти.

1. Я бажаю людям нашої Батьківщини дружби та краси.

2. Я бажаю, щоб розум був у ладі із серцем.

3. Я бажаю жити у злагоді зі своєю совістю.

4. Я бажаю однодумності, толерантності.

5. Я бажаю людям моєї Батьківщини бути єдиними та мирно жити всім народам.

Вчитель.А тепер, хлопці, хочу висловити свої побажання кожному з вас.

Живи красиво, весело та просто,

Люби людей світло і простодушно,

Шукай свою дорогу змалку.

Впевнено йди вперед через роки.

Залиш на цій найкращій із планет

Свій яскравий слід, свої живі сходи.

Діти у колі співають пісню.

Я ти він вона -

Разом ціла країна,

Разом дружна сім'я,

У слові «ми» сто тисяч я -

Босоногих, бешкетних,

Білих, чорних та кольорових,

Шумних та веселих

У містах та селах.


Методична розробка уроку для учнів початкових класів.
Автор: Єлізарова Марія Олексіївна, вчитель початкових класів, муніципальний казенний загальноосвітній заклад Галкінська середня загальноосвітня школа, Росія, Свердловська область, Камишлівський район, село Галкінське, 2016р.
Клас: 1-4
Тема: «День народної єдності».
Форма проведення: Урок-подорож
Мета: Формування знань учнів про історію свята День народної єдності через бесіду з проблемними питаннями.
Завдання:
Сформувати загальне уявлення про події, пов'язані з 1612;
розвивати вміння аналізувати історичні факти, зіставляти, робити висновки; формувати навички самоконтролю;
виховувати почуття гордості за Батьківщину на прикладі подвигу та самовідданості великих громадян Росії Мініна і Пожарського.
Запланований результат:
Особистісний: виявляють любов і поважне ставлення до Батьківщини, розуміють роль згуртування та єдності у житті.
Метапредметний: учнів виявляють особистісні УУД(здійснюють самовизначення до теми класної години, оцінюють засвоюваний зміст; здійснюють самооцінку); регулятивні УУД(саморегуляція, як здатність до мобілізації сил і енергії, до вольового зусилля; учні здійснюють самоконтроль.); комунікативні УУД (висловлюють свою точку зору, чітко та повно аргументуючи свої думки, вміють працювати у колективі); пізнавальні УУД (формулюють мету, аналізують, порівнюють запропоновану інформацію, здійснюють пошук та виділення інформації, формулюють проблему)
Предметний: демонструють знання історії свята «День народної єдності», розуміють значення єдності у житті.
План уроку:
Організаційний момент 2 хвилини
Мотиваційно-цільовий етап. Зупинка "Цільова". 5 хвилин
Основний етап. Вивчення нового матеріалу. Зупинка "Тлуматична". 5 хвилин
Фіз.Хвилинка. 3 хвилини
Продовження вивчення нового матеріалу. Зупинка "Історична". 10 хвилин
Закріплення здобутих знань. Зупинка «Знавці» 5 хвилин.
Зупинка «Друкарська машинка» 5 хвилин
Підбиття підсумків. 5 хвилин
Обладнання: комп'ютер, проектор, екран, презентація "День народної єдності".
Хід заняття:
Орг. Момент
(слайд 1)
Вчитель читає вірш.
З історією не сперечаються, З історією живуть, Вона об'єднує На подвиг і на труд Єдина держава, Коли єдиний народ, Коли великою силою Він рухається вперед. Ворога він перемагає, Об'єднавшись в бій, І Русь звільняє, І жертвує собою. Сьогодні День єдності Ми святкуємо з тобою!
Мотиваційно-цільовий етап
– Для кожного з нас дуже важливо знати історію своєї Батьківщини. Наша велика Батьківщина має славну багату подіями героїчну історію. Народом нашої країни протягом століть доводилося боротися з численними, сильними та жорстокими ворогами, щоб відстояти свободу та незалежність своєї Батьківщини.
(слайд 2)
- Сьогодні ми з вами поїдемо в подорож на машині часу в минуле. Але для того, щоб повернутися назад в даний час, нам буде необхідно відвідати всі зупинки нашої машини.
- В дорогу? (ТАК)
- Закриваємо очі, сідаємо зручніше і відраховуємо 10 чарівних секунд у минуле: 10, 9, 8, 7, 6, 5, 4, 3, 2,1… Ось ми прибули.
(Слайд 3)
1) Зупинка "Цільова".
– Перша зупинка «Цільова». На ній нам необхідно визначити мету нашого прибуття сюди.
(слайд 3: клацання миші)
- Подивіться, на машині часу з'явився напис. Прочитайте її. (День народного єднання).
- Що ж це таке? Може, якесь свято?
- Сформулюйте тему та мету нашої діяльності? (Тема: свято День народної єдності. Мета: дізнатися історію свята, значення слова «єдність») - Молодці, їдемо далі.
3. Основний етап. Вивчення нового матеріалу.
2) Зупинка "Тлуматична".
(слайд 4)
- Наступна зупинка "Тлуматична". Нам необхідно дізнатися про значення слова «єдність».
- Що таке єдність? (думки дітей)
- Де ми можемо дізнатися про значення цього слова? (У тлумачному словнику).
- Давайте заглянемо до тлумачного словника.
1. Спільність, повна подібність. єдність поглядів.
2. Цілісність, згуртованість. єдність. нації,
3. Нерозривність, взаємний зв'язок. єдність теорії та практики.
(слайд 5)
- Як ви думаєте, до чого тоді закликає нас свято День народної єдності? (До єдності росіян. Адже саме в єдності, в єднанні народу сила Росії). - Скажіть, а чи в наш час єдині люди? Чи всі вони дружні?
- На жаль немає. Зараз у світі відбуваються конфлікти та війни: Україна, США, Франція, Сирія, вам на приклад. Все це через розбіжність, неповагу та боротьбу за владу. Що ж потрібно робити, щоб уникнути конфліктів та воєн? (Думки дітей).
- Мабуть, треба поважати один одного, бути дружними, вміти знаходити компроміс, завжди залишатися Людиною.
- Молодці, продовжуємо нашу подорож…
4. Фіз.хвилинка.
(слайд 6)
- Але ми не можемо рухатись далі. Наша машина закінчує енергію. Давайте її зарядимо. Пострибаємо, побігаємо, поплескаємо, потопаємо. Наша машина заряджена, їдемо далі…
(солод 7)
5. Продовження вивчення нового матеріалу. Розмова про історію свята.
3) Зупинка "Історична".
(слайд 8)
– Перед нами зупинка «Історична». Тут ви уважно послухаєте історію становлення свята, адже наступна зупинка «Знавці», де ми маємо відповісти на запитання.
- На цій зупинці так темно та похмуро. Що тут сталося? (Думки дітей). Давайте дізнаємось.
- Зараз ми знаходимося у 1612 році, у цей час у Росії почалася Смута Велика.
- Скажіть, на скільки років тому ми повернулися, якщо зараз 2016? Порахуємо? Правильно, на 404 роки тому. (слайд 9)
- А що ж це за час Смута? Так називали неспокійний час неврожаїв, голоду, заворушень та повстань. Скориставшись цим, війська польського та шведського королів вторглися у російські землі. Незабаром поляки були у Москві, столиці нашої Батьківщини. Над державою нависла смертельна загроза. Польські війська випалювали державу Руську, спустошували, людей убивали. Зітхання і ридання лунали навколо. Тоді й настав кінець терпінню нашого народу. Російський народ вирішив злитися в єдине для вигнання з рідної землі противників. (Слайд 10)
Саме 4 листопада народне ополчення – збройні сили країни, на чолі нижегородського воєводи – військового начальника – Козьми Мініна та князя Дмитра Пожарського успішно штурмувало (атакувало) Китай-місто – район Москви всередині Китайгородської фортечної стіни, змусивши командування польської армії підписати негайну капітуляцію. е. відмовитися від майбутньої боротьби, визнати свою поразку.
(слайд 11)
Першим до звільненого міста вступив Дмитро Пожарський зі священною іконою Казанської Божої Матері у руках.
(слайд 12)
Саме вона, як свято вірили на Русі, і допомогла відстояти державу Московську від польської навали.
(слайд 13)
На честь дня Казанської ікони Божої матері та славної перемоги російської армії над польськими загарбниками президент РФ В. Путін у 2005 році підписав указ про заснування в Росії 4 листопада нового державного свята, Дня народної єдності.
(слайд 14)
2005 року центром святкування став Нижній Новгород. Там відбулося відкриття пам'ятника Кузьмі Мініну та Дмитру Пожарському.
(слайд 15: перегляд уривка фільму)
У 2007 році Володимир Хотинеко, російський кінорежисер, зняв історичний фільм «1612», де показано життя та долі подій Смути – часів заколотів, заворушень, заворушень.
(слайд 16)
Цього дня 4 листопада обов'язково влаштовується урочистий урядовий прийом у Великій Кремлівській залі, на якій нагороджуються люди, які зробили великий внесок у розвиток та процвітання Росії.
(Слайд 17)
Зараз у Росії День народної єдності стає дедалі популярнішим. Адже гордість за свою Батьківщину, за її минуле і сьогодення, і віра у її щасливе майбутнє – це те, що незмінно поєднує людей і робить їх єдиним народом.
Подивіться довкола, все посвітлішало, посвіжішало. Ми продовжуємо нашу подорож.
6. Закріплення здобутих знань
- А перевіримо, як уважно слухали.
(Слайд 18)
4) Зупинка «Знавці».
У якому році розпочалася Смута Велика? (1612)
Який народ ворогував із російським народом? (Поляки)
На чолі з якими воєводами російський народ штурмував Китай-місто? (Козьма Мінін та князь Дмитро Пожарський)
З якою іконою вступив у звільнене місто Дмитро Пожарський? (ікона Казанської Божої Матері)
У якому році президент РФ Путін В.В. підписав указ про започаткування свята День народної єдності в Росії? (2005)
У якому місті у 2005 році було відкрито пам'ятник Кузьмі Мініну та Дмитру Пожарському? (Нижній Новгород)
Як називається фільм російського кінорежисера, присвячений подіям часів Смути? (1612)
Пройшло 400 років, за цей час багато разів різні країни намагалися захопити Росію, але нічого у них не вийшло, всі люди вставали на захист своєї країни.
(Слайд 19)
5) Зупинка «Друкарська машинка».
Нам незабаром доведеться повернутися в наш час, однак у нас залишилася ще одна зупинка «Друкарська машинка».
Вчитель дає букви кожній дитині. Букви складають фразу «Згуртований і єдиний, наш народ непереможний». Потім фраза має бути сказана якнайшвидше, причому кожен називає свою букву, а в проміжках між словами всі ляскають у долоні.
- Подивіться, лише спільними зусиллями, коли ми об'єдналися, згуртувалися, ми змогли пройти цю зупинку. Молодці! А що означає фраза, яку ви вимовляли? (Думки дітей).
- За жодних обставин не можна забувати, що наша сила – у нашій єдності, у нашій згуртованості. Абсолютно не важливо, яке прізвище носить та чи інша людина, якою вона є національності, важливо, щоб усі ми ставилися один до одного шанобливо, адже тільки разом ми здатні на більше, ніж самотужки.
7. Завершення діяльності.
Рефлексія.
- Ми проїхали усі зупинки, виконали усі завдання. Настав час повертатися в наш час. Закриваємо очі, беремося за руки та рахуємо 10 чарівних секунд уперед: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10.
(слайд 20)
- Ось ми й повернулися у 2016 рік. Давайте підіб'ємо підсумок. Яку мету ми поставили перед собою?
- Як ви вважаєте, ми досягли мети?
(слайд 21)
- Який висновок ми з вами можемо зробити? Яку роль відіграють згуртованість та єдність у житті людини?
-Я сподіваюся, що тепер ви поважатимете один одного, вислуховуватимете і допомагатимете.
(слайд 22)
- Наша країна багатонаціональна, в Росії живе понад 180 національностей та у кожного свої звичаї, казки та пісні. Але у всіх нас одна велика, єдина Батьківщина Росія!

Пояснювальна записка Всеросійський урок, присвячений Дню народної єдності, має такі цели: -виховання почуття громадянської відповідальності, патріотизму, гордості та причетності до історії країни; -виховання почуття обов'язку перед Батьківщиною та поваги до державних свят Росії; - ознайомлення учнів із історією свята “День народної єдності”. Завдання: - ознайомити учнів з історичним корінням свята, присвяченого дню народної єдності; - Сприяти моральному і патріотичному вихованню на прикладах героїв Народного ополчення 1611 – 1612 року;

Обладнання: комп'ютер, проектор, екран, комп'ютерна презентація.

Хід класної години

I. Орг. момент

Починаємо ми знову

з історії крокувати.

Постарайтеся все зрозуміти,

Про країну свою дізнатися.

ІІ. Вступне слово вчителя.

Слайди 1-5

Йде перегляд слайдів, вчитель читає напам'ять вірш С. Васильєва.

Росія – як із пісні слово.

Березок юне листя.

Навколо ліси, поля та річки.

Роздолля, російська душа.

Люблю тебе, моя Росія,

За ясне світло твоїх очей,

Люблю, всім серцем розумію

Степ таємничий смуток.

Люблю все те, що називають

Одним широким словом – Русь.

Вчитель. – Про що цей вірш? (про батьківщину)

Які почуття викликав у вас цей вірш?

(Почуття урочистості та гордості за свою Батьківщину - Росію, за її могутній та славетний народ.)

Для кожного дуже важливо знати історію своєї Батьківщини. Історія – це пам'ять народу про те, хто ми, де наше коріння, який наш шлях? Найважливіше у вивченні історичного минулого своєї Батьківщини – навчитися любити її. А російським людям властива любов до рідного краю, де вони народилися та виросли. Ця любов споконвіку проявляється в їхній готовності захищати, не шкодуючи життя, свою Батьківщину від ворогів.

Наша велика Батьківщина має славну багату подіями героїчну історію. Народом нашої країни протягом століть доводилося боротися з численними, сильними та жорстокими ворогами, щоб відстояти свободу та незалежність своєї Батьківщини.

Звучить дзвін і вчитель читає вірш:

ДЕНЬ НАРОДНОЇ ЄДНОСТІ

З історією не сперечаються,

З історією живуть,

Вона об'єднує

На подвиг та на працю

Єдина держава,

Коли єдиний народ,

Коли великою силою

Він рухається вперед.

Ворога він перемагає,

Об'єднавшись у бій,

І Русь звільняє,

І жертвує собою.

На славу тих героїв

Живемо однією долею,

Сьогодні День єдності

Ми святкуємо з тобою!

День народного єднання.

Хлопці, чи знаєте ви, з якими історичними подіями пов'язане це свято?

У 17 столітті, 4 століття тому у Росії почався смутний час. Помер цар Іван Грозний. Старший син нездатний був царювати, а молодший, Дмитро, загинув за загадкових обставин, граючи в ножик. Без царя, як без господаря в хаті, одразу почався безлад. А як кажуть у народі: прийшла біда - відчиняй ворота. Відразу ж 2 роки поспіль були неврожайні роки, і почався голод. Багато хто хотів у ці важкі всіма роками зайняти російський престол. І навіть іноземці, поляки та шведи, обманним шляхом хотіли посадити на престол хибних царів. Їх так і звали: Лжедмитрій-I та Лжедмитрій-II. Почалися в Росії пограбування та розбої, а порядок навести нікому. Так і розорилася наша країна і захопили її поляки. Цілий рік царював самозванець Лжедмитрій I, але обдурити російський народ йому вдалося, його викрили і вбили. Але порядок у країні так і не встановився, бо не було в країні єдності. Незабаром з'явився ще один самозванець Лжедмитрій-ІІ. А люди не знали, що робити та кому вірити. Вороги продовжували захоплювати російські землі, руйнувати країну, принижувати людей.

Але завжди, коли Батьківщина в небезпеці, перебувають героїчні люди, щоби врятувати її.

Купець Козьма Мінін та воєвода Дмитро Пожарський зібрали народне ополчення. Преподобний Іринарх Затворник Борисоглібський благословив Мініна та Пожарського на святу справу-вигнання загарбників. Довгий шлях до Москви належало пройти народному ополченню, протягом цілого року звільняли вони захоплені поляками та шведами руські землі. Всі допомагали, чим могли, теж вступали до лав ополченців.

Звільнили Москву від інтервентів у 1612 році. Перемогли ворога, бо були разом, бо Батьківщину захищали, не хотіли втратити її.

Перемогли завдяки заступництву ікони Казанської Божої Матері.

У Росії обрали нового царя Олексія Михайловича Романова. І настав у країні мир і спокій. А героям-визволителям Мінін і Пожарський на гроші, зібрані народом було поставлено пам'ятник.

Історія Росії вчить нас: порізно, поодинці не зробити те, що можна зробити разом.

Так буває і в житті: один посадить дерево, а всі разом сад; один встигне покласти тільки цеглу, а в тих, хто разом узявся за справу, - вже дім готовий!

Поєднує людей і народи дружба. Разом вони живуть щасливо.

Ми не повинні забувати уроків історії: сильна Росія лише тоді, коли вона єдина!

Саме тому в нашій країні є таке важливе свято – День народної єдності.

1.Батьківщина і єдність... Такий глибокий зміст закладено у цьому святі.

Росія багато разів піддавалася випробуванням, неодноразово переживала часи хаосу, ворожнечі та анархії. Коли країна слабшала, на неї накидалися сусіди, прагнучи завоювати землі та поневолити наш народ. Ці часи називалися у нас невиразними, а ще - кривавими. Але країна знову і знову повставала з попелу. Після кожної трагедії вона ставала лише сильнішою на заздрість ворогам.

2. Свято, присвячене Дню народної єдності. Це не лише свято вигнання інтервентів, які несуть чужі нам цінності, це свято дружби та об'єднання, свято любові та злагоди, віри в те, що Бог у правді, а не в силі. Пам'ятайте гасло переможців: триматися разом, любити та допомагати один одному, вміти щиро прощати кривдника.

Встанемо все, візьмемося за руки і разом скажемо цю промову:

Головне – разом!

Головне – дружно!

Нам байдужість не потрібна!

Злість, образи геть гони!

А зараз також дружно ми заспіваємо пісню про добро та дружбу.

сл. М.Пляцковського

муз. Є.Птічкіна

Землю обмотали тоненькі нитки.

Нитки паралелей та зелених річок,

Треба щоб у дружбу вірила кожна людина,

Здійсніть диво - руку простягніть,

Треба щоб у дружбу вірила кожна людина.

Обігрійте словом, обласкайте поглядом,

Від веселого жарту тане навіть сніг,

Посміхнеться незнайома, похмура людина,

Це так чудово, якщо з вами поряд,

Посміхнеться незнайома, похмура людина.

Ми не дарма мріяли про чарівне диво,

Нехай планету кружляє всемогутнє століття,

Здійсніть диво - нехай виходить у люди,

Нехай виходить, нехай виходить у люди людина.

Запам'ятайте, хлопці, це почуття єднання та збережіть його на все життя. Будьте гідними своїх славних предків.

Слайди 7-8

Розкажіть, як ви розумієте ці слова? (Відповідь)

Як ви вважаєте, до чого закликає нас свято "День народної єдності"?

(До єдності росіян. Адже саме в єдності, у єднанні народу сила Росії.

Але звідки ми з вами це знаємо?

Правильно з історії! Росія багато разів піддавалася випробуванням, неодноразово переживала часи хаосу, ворожнечі та анархії. Коли країна слабшала, на неї накидалися сусіди, поспішаючи урвати шматок побільше та пожирніше. Втім, для пограбування та розбою завжди можна знайти найпристойніші приводи. Ці часи називалися у нас невиразними, а ще - кривавими. Внутрішні і зовнішні бурі потрясали країну до самого заснування, так, що змінювалися як правителі, а й самі форми правління. Але країна знову і знову повставала з попелу. Після кожної трагедії вона ставала лише сильнішою на заздрість ворогам.

Слайд 9-10

А тепер перенесемося на 400 років тому на початок XVII століття, коли в Росії почалася велика Смута. Так називали тривожний час неврожаїв, голоду, заворушень та повстань. Скориставшись цим, війська польського та шведського королів вторглися у російські землі. Незабаром поляки були у Москві. Над країною нависла смертельна небезпека. Польські війська випалювали державу Руську, руйнували, людей убивали. Зітхання і плач лунали кругом.

Тоді й настав кінець терпінню народу. Російський народ вирішив об'єднатися в одне для вигнання з рідної землі ворогів.

Слайд 11 – 14

Величезний натовп заповнив Соборну площу Нижнього Новгорода. Народ довго не розходився, наче чогось чекав. Тут на порожню діжку піднявся виборний начальник городян. Староста Кузьма Мінін.

Брати! Не пошкодуємо нічого! - сказав староста.

Віддамо все, що маємо, для порятунку Батьківщини.

Висмикнувши з-за пазухи туго набитий грошима гаманець, він разом висипав його у відро, що стояло поруч. Сюди всі люди з площі почали кидати гроші, коштовності. Жителі почали зносити все, що мають, що накопичили за своє життя. А в кого нічого не було, той знімав із себе мідний хрест і віддавав на спільну справу. Треба було дуже багато грошей, щоб зібрати велике і сильне військо, озброїти його і прогодувати воїнів.

Слайд 15-16

Незабаром зібралася велика сила. Стали думати, кого покликати у ватажки. Зупинилися на князя Дмитра Михайловича Пожарського. Пожарський був здібним, розумним воєначальником, людиною чесною та справедливою. Князь погодився очолити війська, але за умови, що Мінін займатиметься господарством ополчення та його скарбницею.

За переказами, Сергій Радонезький благословив князя Дмитра Пожарського на правління військом та виступ проти ворогів.

До ополчення, яке очолював князь Пожарський, було надіслано з Казані чудотворний образ Пресвятої Богородиці. Знаючи, що лихо попущено за гріхи, весь народ і ополчення наклали на себе триденний піст і з молитвою звернулися до Господа та Його Пречистої Матері за небесною допомогою. І молитва була почута.

Святкування, 4 листопада, Пресвятій Богородиці, на честь Її ікони, що називається "Казанська", встановлено в цей день на подяку за спасіння Москви та всієї Росії від нашестя поляків у 1612 році.

Військо на чолі з Дмитром Пожарським рушило до Москви і в дорозі росло не щодня, а щогодини. Люди стікалися звідусіль.

Вся Російська земля стала проти загарбників та зрадників. Почалися бої за Москву. Князь Пожарський виявився талановитим полководцем. А Козьма Мінін, не шкодуючи життя, бився під стінами столиці, як простий ратник.

Два місяці тримав в облозі Москву Пожарський. Незабаром поляки здалися, Пожарський з урочистістю вступив у місто.

4 листопада (22 жовтня за старим стилем) 1612 року вороже військо здалося на милість переможців, ополчення на чолі з Мініним та Пожарським взяло Китай-місто. Москва була звільнена.

Ось справжні герої. Вони зуміли об'єднати народ навколо ідеї служіння Батьківщині.

Слайд 21 - 22

Коли настали мирні часи, новий цар щедро нагородив Мініна та Пожарського. Але найкращою нагородою стала пам'ять народна. Недарма бронзовий пам'ятник їм стоїть на Червоній площі - у самому серці Росії з написом: "Громадянину Мініну та князю Пожарському вдячна Росія"

А ще такий пам'ятник встановлений у Нижньому Новгороді.

На згадку про звільнення Москви від поляків у Москві було побудовано гроші Д. Пожарського казанський собор, на честь Казанської ікони Божої Матері.

Підготовлений учень читає вірш

Пішли в історію року,

Царі змінювалися і народи,

Але час невиразний, негаразди

Русь ніколи не забуде!

Перемогою вписано рядок,

І славить вірш колишніх героїв,

Скинув народ ворогів-ізгоїв,

Знайшов свободу на віки!

І піднімалася Русь з колін

В руках з іконою перед битвою,

Благословенна молитвою

Під дзвін майбутніх змін.

Села, села, міста

З поклоном російському народу

Сьогодні святкують свободу

І День єдності назавжди!

ІІІ. Підбиття підсумків бесіди.

Яка біда обрушилася у роки на Русь? (Відповідь)

Хто закликав росіян на об'єднання для захисту своєї Батьківщини? (Відповідь)

Хто очолив російське військо? (Відповідь)

Скажіть, хлопці, а чи знаєте ви, як росіяни віддячили героїв ополчення? (Відповідь)

Чи можна стверджувати, що народ палко любить свою Батьківщину? З яких слів та справ це видно? (Відповідь)

Яким вам представився образ Кузьми Мініна? (Відповідь)

Зробіть висновок про особливості характеру Мініна і Пожарського, обравши потрібні слова.

Запис на дошці

Спокійний, врівноважений, рішучий, хоробрий, безкорисливий, сильний, відповідальний, беззавітно відданий Батьківщині і люблячий її, самовідданий, мужній, стійкий, авторитетний, жертовний, що вміє надихнути людей і повести їх за собою.

Слайд 24-25

Свято ДЕНЬ НАРОДНОЇ ЄДНОСТІ - данина глибокої поваги до тих знаменних сторінок вітчизняної історії, коли патріотизм та громадянськість допомогли нашому народу об'єднатися та захистити країну від загарбників. Подолати часи безвладдя та зміцнити Російську державу.

4 листопада – це день порятунку Росії від найбільшої небезпеки, яка колись їй загрожувала;

IV. Творчий проект

Яка ще назва має це свято?

Цього дня ми надаємо допомогу нещасним та нужденним, тобто займаємося благодійністю. А це означає, що ми робимо якісь справи? (Відповідь)

Яку назву можна надати цьому дню. (День добрих справ.)

А що може зробити кожен з вас для тих, хто потребує допомоги та підтримки.

1. "Чисте місто" (прибирання території дитячого садка, благоустрій обелісків, пам'яток).

2. "Допоможемо дітям" (збір дитячих книг, іграшок для вихованців Дитячого притулку).

3. "Поспішайте робити добрі справи" (допомога людям похилого віку, інвалідам, ветеранам війни і праці, хворим, самотнім).

На закінчення візьмемося за руки і всі разом вимовимо промову:

Головне – разом!

Головне – дружно!

Головне - із серцем, що горить у грудях!

Нам байдужість не потрібна!

Злість, образи геть гони!

Запам'ятайте це почуття єднання та збережіть його на все життя. Будьте гідними своїх славних предків. Усього вам доброго!

Читання напам'ять вірш Наталі Майданик.

ПРИЗИВНА

У День єдності будемо поряд,

Будемо разом назавжди,

Усі народності Росії

У далеких селах, містах!

Разом жити, працювати, будувати,

Сіяти хліб, вирощувати дітей,

Творити, любити і сперечатися,

Охороняти спокій людей,

Предків шанувати, справи їх пам'ятати,

Війн, конфліктів уникати,

Щоб щастям життя наповнити,

Щоб під мирним небом спати!

Вчитель: Всім дякую за спілкування.

Напередодні Дня народної єдності у всіх регіонах Росії проходили відкриті уроки та класний годинник, а також тематичні екскурсії та виставки для школярів.

У школах Амурської області відкриті уроки до Дня народної єдності проходили відразу з п'яти тем: «У єдності сила», «Гаркуємо сторінки історії нашої Вітчизни», «І стала Русь єдина», «Заступники землі російської», «Ми - діти Росії».


Крім того, у школах та коледжах регіону було організовано тематичні виставки, класний годинник, вікторини, спортивні змагання, акції та концерти. Всього на честь свята в освітніх організаціях Приамур'я пройдуть сотні заходів, на яких учням та студентам розкажуть про історію свята та його значення у сучасному світі, повідомляє ІА Regnum.

Вихованці волгоградського Центру додаткової освіти дітей «Олімпія» напередодні Дня народної єдності відвідали відкритий урок на тему «Слов'янська єдність: історія народів – історія рідної мови».

Школярам розповіли, що у взаємодопомозі, підтримці та дружелюбності полягають головні людські якості, які допомагають підтримувати народну єдність, жити у мирі та добрі. Після відкритого уроку хлопці вирушили на екскурсію до музею історії російської мови імені Трубачова, де виступив козачий ансамбль: його солісти виконали пісні п'ятьма слов'янськими мовами: російською, чеською, польською, сербською та болгарською.

У Южно-Сахалінську відкритий урок на тему єдності пройшов у соборі Різдва Христового. Як повідомляє портал Sakhalin.info, до школярів приєдналася і уповноважена з прав дитини за президента РФ Ганна Кузнєцова.


Школярам розповіли історію двох нероздільних свят - Дня народної єдності та церковного свята Казанської ікони Богоматері.

До Дня єдності у Чечні тематичні відкриті уроки проводять із 25 жовтня, всі вони об'єднані єдиною темою: «Народ єдиний – він непереможний». Кожен навчальний заклад республіки провів заняття, присвячені історії свята, міжнаціональному та міжрелігійному мирі та злагоді.

В одній зі шкіл Сімферополя відкритий урок до Дня народної єдності провів заступник голови Ради міністрів Республіки Крим Володимир Сєров: чиновник розповів школярам про історію свята, його важливість та значущість у сучасному політичному контексті. Зокрема, він наголосив на актуальності майбутнього свята, незважаючи на те, що минуло кілька століть з часу його зародження.


На думку кримських школярів, сутність Дня народної єдності полягає в об'єднанні народів, у тому числі й для боротьби з міжнародним тероризмом. Його роль важлива не тільки для розвитку всієї країни, а й самої республіки - недарма на гербі Криму відбито напис: «Процвітання в єдності».

Нагадаємо, День народної єдності відзначається у Росії з 2005 року. Історія свята пов'язана з перемогою народного ополчення над поляками у 1612 році, коли під проводом Кузьми Мініна та Дмитра Пожарського було взято Китай-місто та звільнено Кремль.

Головною святковою подією країни стане у столичних «Лужниках»: тут пройде концерт «Росія об'єднує», в якому візьмуть участь Філіп Кіркоров, гурт «Любе», Григорій Лепс, Поліна Гагаріна, Наргіз, Нюша, Денис Майданов, Олена Темнікова, Крістіна Сі, Джиган та інші артисти.

Втім, у центрі уваги на мітингу-концерті будуть громадські діячі та представники громадянського суспільства, список яких не менш вражає: до святкування приєднаються народний артист Росії Сергій Безруков, льотчик-космонавт Сергій Крикальов, фігуристи Максим Траньков та Тетяна Волосожар, а також секретар ВП РФ Валерій Фадєєв та голова столичної Палати Костянтин Ремчуков.

Крім того, з самого ранку на гостей свята в «Лужниках» чекають пізнавальні квести та майданчики для занять спортом та активних ігор.

    Землі рідної народної долі,

    Своїх чоловіків великих поминають

    2 епіграф.

    Єдність - сповістив оракул наших днів, -

    Хід заходу:

    1 учень:

    Пішли в історію року,

    Царі змінювалися і народи,

    Але час невиразний, негаразди

    Русь ніколи не забуде.

    4 листопада - став, на пропозицію Держдуми новим російським святом - Днем народної єдності. (Слайд 2). Однак якщо розібратися, то свято не таке вже й нове. Це день вшанування чудотворної ікони Казанської Божої Матері, а також день визволення Москви та Росії військами Мініна та Пожарського від польської інтервенції.

    2 учень:

    Перемогою вписано рядок,

    І славить вірш колишніх героїв,

    Скинув народ ворогів-ізгоїв,

    Знайшов свободу на віки!

    3 учень:

    Росія починалася не з меча,

    А тому, що російського плеча

    Жодного разу в житті злість не торкалася.

    І стрілами білі бої

    Недарма кінь могутнього Іллі

    По добродушності іноді не відразу

    Відплата здіймалася. Це так.

Перегляд вмісту документа
"День народного єднання"

Тема: «Слава Батьківщини нашій відважним синам»

Мета: Ознайомити учнів із історією Дня народної єдності

    Пояснити зміст і значення нового державного свята, введеного до РФ

    Показати сучасну ідею Дня народної єдності

    Виховувати повагу до російських національних героїв

    Розвивати в учнів патріотичні почуття, почуття єднання багатонаціональної країни

Нехай знають нащадки православних

Землі рідної народної долі,

Своїх чоловіків великих поминають

За їхнє геройство, славу, доброту.

2 епіграф.

Єдність - сповістив оракул наших днів, -

Може спаяно залізом тільки і кров'ю!

Але ми спробуємо спаяти його коханням.

А там побачимо, що міцніше. (Тютчев Ф.)

Хід заходу:

1 учень:

Пішли в історію року,

Царі змінювалися і народи,

Але час невиразний, негаразди

Русь ніколи не забуде.

4 листопада – став, на пропозицію Держдуми новим російським святом – Днем народної єдності. (Слайд 2). Однак якщо розібратися, то свято не таке вже й нове. Це день вшанування чудотворної ікони Казанської Божої Матері, а також день визволення Москви та Росії військами Мініна та Пожарського від польської інтервенції.

Цього дня Росія прославляє доблесне російське ополчення, яке врятувало Вітчизну та віру православну у тяжку годину Смутного часу.

Це свято було встановлено за Михайла Федоровича Романова і протягом кількох століть у Російській імперії відзначалося як день визволення. Скасовано він був після революції 1917 р. Тому певною мірою йдеться не про встановлення нового свята, а про відродження традиції, перерваної у 1917 році. Ніколи Росія була така близька до загибелі, як в епоху Смутного часу. Повний розпад держави, боротьба станів між собою, захоплення влади іноземними інтервентами, загроза повного знищення, загроза територіальній цілісності та незалежності країни.

2 учень:

Перемогою вписано рядок,

І славить вірш колишніх героїв,

Скинув народ ворогів-ізгоїв,

Знайшов свободу на віки!

Вчитель. Отже, все по порядку.

3 учень:

Росія починалася не з меча,

Вона з коси та плуга починалася.

Не тому, що кров не гаряча,

А тому, що російського плеча

Жодного разу в житті злість не торкалася...

І стрілами білі бої

Лише переривали працю її повсякденну.

Недарма кінь могутнього Іллі

Осідлан був господарем на ріллі.

В руках, веселих тільки від праці,

По добродушності іноді не відразу

Відплата здіймалася. Це так.

Але спраги крові не було жодного разу. (Слайд 3)

(Звучить пісня «Росія» Слова: С. Бехтєєв у вик.: Жанни Бичевської)

15 років історія Росії (з 1598 по 1613 р.), названих потім Смутним часом, вмістили у собі так багато подій, що історія будь-якої іншої держави їх з лишком вистачило б на добру сотню років. Судіть самі: (Слайд 4)

Учень. Смутні часи – це міждинастичний період, коли в боротьбі за владу змінилося 6 правителів, спалахнула Громадянська війна народних мас за «доброго царя», виникла польсько-шведська інтервенція, проти якої виступили народні ополчення, що вигнали загарбників. Смутою називали найтяжчі лиха, що спіткали країну в перші два десятиліття 17 століття. (Слайд 5)

Учень. 1584 р. помер Іван Грозний. Його старшого сина Івана було вбито батьком у нападі гніву в 1581 р., молодшому синові Дмитру було лише два роки. На престол вступив середній син Грозного – Федір Іванович (1584–1598). Фактичним правителем держави став шурин царя боярин Борис Федорович Годунов. Зі смертю бездітного Федора Івановича у 1598 р. припинилася стара династія Рюриковичів. Земський собор обирає новим царем Бориса Годунова. (Слайд 6)

Вчитель. Царювання Бориса Годунова було успішним до 1601 р. У 1601-1603 р.р. Росію вразив неврожай. За свідченням сучасників, цього року в небі помітили надзвичайну яскравість комета, в небі стояли три сонці. Протягом літа 10 тижнів не припинялися дощі, а у серпні 1601 року вдарили морози. Холоди стояли такі, що Чорним морем до Константинополя їздили на санях. Наслідував голод, посилений відсутністю запасів у розореній країні.

Все населення оцінило цей природний катаклізм як покарання Боже за "незаконного" царя. Борис забороняв продавати хліб дорожче певної межі, навіть вдаючись до переслідувань тих, хто піднімав ціни, але успіху не досяг. Прагнучи допомогти голодуючим, він не шкодував коштів, широко роздаючи біднякам гроші. Але хліб дорожчав, а гроші втрачали ціну. Борис наказав відкрити для голодуючих царські комори. Однак навіть їхніх запасів не вистачало на всіх голодних.

Годунов виявився невдалим царем, отже – і незаконним.

4 учень:

«Мені щастя нема. Я думав свій народ
У задоволенні, у славі заспокоїти,
Щедротами любов його здобути
Але відклав порожнє піклування:
Вони любити вміють лише мертвих…
Бог насилав на нашу землю глад,
Народ завив, у муках гине;
Я відчинив їм житниці, я золото
Розсипав їм, я їм знайшов роботи -
Вони ж мене, шаленячи, проклинали!» (Слайд 7)

Вчитель. Ще в 1591 р. за неясних обставин в Угличі загинув, нібито напоровшись на ніж у припадку епілепсії, останній із прямих спадкоємців престолу царевич Дмитро. Народна чутка приписала Борису Годунову організацію цього вбивства з метою захоплення влади. (Слайд 8)

У обстановці загального невдоволення Борисом Годуновим стала вельми поширеною набули чутки, що живий царевич Дмитро. У 1602 р. у Литві з'явилася людина, яка видавала себе за нього. Розшук показав, що це втік до Польщі галицький дворянин, колишній чернець Григорій Отреп'єв. Він таємно перейшов у католицьку віру, пообіцяв запровадити у Росії католицизм, королю Сигізмунду III віддати Чернігівські землі, а воєводі Мнішеку – Псков, Новгород, інші землі. (Слайд 9)

У 1604 р. Лжедмитрій за допомогою польських магнатів, навербувавши дві тисячі найманців і використовуючи невдоволення козаків, здійснив похід на Москву. З боку Речі Посполитої це була прихована інтервенція проти Росії. 20 червня 1605 13 квітня 1605 раптово помер Борис Годунов (за чутками, був отруєний). Царем було проголошено його 16-річного сина Федора. Він став другим царем Смутного часу. На вимогу самозванця Федір був убитий дворянами.

Лжедмитрій проголосили царем. (Слайд 10)

5 учень:

«На жаль, самозванець,
Звідки не візьмись,
Такий задав нам танець,
Що помер цар Борис.
І, на Бориса місце
Зібравшись, цей нахаба
Від радості з нареченою
Ногами заговорив.
Хоч був він хлопець бравий
І навіть не дурень,
Але під його державою
Почав бунтувати поляк.
А то нам не до серця;
І ось одного разу в ніч
Ми поставили їм перцю
І всіх прогнали геть». (Слайд 11)

Вчитель. У травні 1606 р. виникла змова проти Лжедмитрія, при спробі втекти від змовників він був убитий. На Земському соборі царем обрано боярського царя Василя Шуйського. У народі знову виникли чутки, що Дмитро врятувався та ховається у Польщі. Авторитет Шуйського падає, внаслідок змови на чолі із Захаром Ляпуновим було повалено з престолу. (Слайд 12)

Влітку 1607 року поляки направили до Росії чергового самозванця - Лжедмитрія II, походження якого невідоме. Тушинський табір став центром альтернативної держави з окремими урядом, церковною ієрархією, органами адміністративного управління - наказами.
До нового «царя» прийшли великі польсько-литовські війська, а Шуйський звернувся по військову допомогу до шведського короля Карла IX. Польща, перебуваючи у стані війни зі Швецією, розпочинає відкриту інтервенцію проти Росії. (Слайд 13)

Після повалення Шуйського влада переходить до семи московських бояр (семибоярщина). У 1610 - Василь Шуйський насильно пострижений у ченці. Бояри запросили на царство польського королевича Владислава та у вересні таємно впустили польські загони до Москви.

На боротьбу із загарбниками піднімається російський народ. (Слайд 14)

Незалежність та територіальна цілісність країни опинилися під загрозою.

Учень. На півночі шведи розпочали інтервенцію, у Москві – поляки. Перше ополчення проти інтервентів очолив Ляпунов, але було вбито. Ополчення розпалося. На той час шведи захопили Новгород, а поляки – Смоленськ. Польський король оголосив, що Росія увійде до Річ Посполитої, а він сам стане російським царем. (Слайд 15)

Учень. 1 жовтня 1611 року на базарній площі Нижнього Новгорода на заклик старости Мініна зібралися тисячі нижегородців і мешканців навколишніх сіл. Він кличе їх у нове ополчення: «Встанемо ж однодумно всім світом і навалимося громадою на ворогів!» Захоплені його промовою, люди жертвують на загальну справу гроші, каблучки, сережки, дороге хутро, зброю та одяг. Тут же на площі обрали воєводою ополчення князя Дмитра Пожарського. Помічником його стала «виборна від усієї землі людина» - Кузьма Мінін. Мінін і Пожарський звернулися з грамотами всім містам російським. Вони закликали об'єднатися у боротьбі звільнення рідної землі від чужинців. (Слайди 16-18)

1 учень:

Хто на Русі за правду ополчиться?

Хто чистий перед богом? Тільки чистий може

Святу справу чесно здійснити.

Народ страждає, кров помсти просить,

На небо волає. А хто підійме,

Хто поведе народ? Він без вождя,

Як стадо боязке, розсіяний по-різному.

(Двоє учнів представляють керівників ополчення – К.Мініна та Д. Пожарського)

Вчитель. Ополчення виступило з Нижнього Новгорода наприкінці лютого 1612 року. Дорогою до нього вливались нові загони. У Ярославлі затрималися майже чотири місяці, щоб накопичити сили. Звідси Мінін та Пожарський продовжували кликати росіян на боротьбу, звідси ходили звільняти від загарбників російські міста та села. У Ярославлі сформували «Раду всієї землі» та запровадили податок «5-та гроша». (Слайд 20)

22 жовтня, на день набуття ікони Казанської Богоматері, яка супроводжувала ополчення, війська штурмом взяли Китай-місто, а 26 жовтня (4 листопада) інтервенти відкрили ворота Кремля і здалися.

Народне ополчення урочисто, під дзвін, вступило в кремль. Попереду на конях їхали натхненники та організатори ополчення Мінін і Пожарський, за ними йшли загони бійців з прапорами, що майоріли. Радящі натовпи вітали переможців. Наш народ врятував свою батьківщину, врятував віру та державність. (Слайд 21-22)

Ікона Казанської Богоматері супроводжувала ополчення у поході до столиці, створивши «багато чудес». (Слайд 23)

(Виступ учня «Ікона Казанської Божої матері – заступниця Землі російської»)

Вчитель. Після визволення Кремля, кн. Пожарський встановив ікону в церкві Введення Богородиці, а влітку 1613 повідомив про чудотворення ікони царя Михайла і його матері. В урочисті дні вінчання на царство нового російського государя Михайла Федоровича Романова (22 лютого 1613) обидва великих чоловіка - Дмитро Пожарський і Кузьма Мінін - були винагороджені за свій подвиг на славу Вітчизни: перший був наданий в боярство, другий - в думні дворяни ( по батькові – Мінін – тепер стало прізвищем).

У 1613 році на Земському соборі було обрано нового царя. Ним став Михайло Федорович Романов. У 1613 р. Земський собор обрав нового царя - Михайла Федоровича Романова. Формально Романови мали право престол як родичі колишньої династії: дід Михайла, М. Р. Захар'їн-Юр'єв, був братом першої дружини Івана Грозного Анастасії Романівни. Фактично їх обрання всіх влаштувало. (Слайди 24-25)

На згадку про це чудове заступництво цар наказав двічі на рік (8 липня і 22 жовтня) святкувати і влаштовувати хресний хід з іконою Казанської Богоматері. У 1632 році коштом Дмитра Пожарського для ікони було побудовано окремий кам'яний собор на Червоній площі.

Казанський собор був побудований коштом князя Дмитра Михайловича Пожарського у 1620-х роках і названий Казанським на честь чудотворної Казанської ікони Божої Матері, головної військової святині ополчення Мініна та Пожарського. (Слайд 26)

(Виступ учня «Історія Казанського собору»)

Так два свята на Русі злилися в одне. А сьогодні у Росії святкування цих подій відновлено.

День 4 листопада – День народної єдності, День Слави російської зброї та День відродження Російської державності (Слайд 27)

У 1818 році на Червоній площі було встановлено пам'ятник Мініну та Пожарському. Автор - Мартос Іван Петрович (1750-1835), скульптор, професор Санкт-Петербурзької Академії мистецтв. (Слайд 28)

(Виступ учня «Історія пам'ятника»)

Спочатку пам'ятник планувалося встановити у 1812 році, до 200-річчя героїчних подій, проте цьому завадила нова навала, цього разу армії Наполеона. Нарешті, 1818 року на гроші, зібрані за народною підпискою в Нижньому Новгороді, на батьківщині Мініна, пам'ятник роботи скульптора І.Мартоса було встановлено перед головним входом до Верхніх торговельних рядів.
Пам'ятник міщанину Кузьмі Мініну та князю Дмитру Пожарському створено за проектом художника І. П. Мартоса та відлито з бронзи ливарним майстром Академії Мистецтв В. П. Єкимовим, відкритий 20 лютого 1818 року. (Слайд 29-30)

Вчитель. Пам'ятник Мініну та Пожарському був першим пам'ятником у Москві, поставленим не на честь государя, а на честь народних героїв.

Ополчення Мініна і Пожарського – яскравий приклад у історії, коли долю держави й держави вирішив народ. Це випробування допомогло Росії усвідомити свою національну єдність і оцінити ті сили, які вона мала, щоб захистити його.

Подібне неодноразово повторюватиметься у російській історії. Прості російські люди, котрі зрозуміли, що країні загрожує смертельний ворог, самовіддано встають її захист.

Символом вірності Батьківщині завжди служить подвиг костромського селянина Івана Сусаніна, який пожертвував власним життям у боротьбі проти польських інтервентів, що завів ворогів у глухий ліс, у болото. За переказами, таким чином, він врятував обраного на царство Михайла Федоровича Романова, який жив тоді в Костромі. (Слайд 31)

Звучить фінал опери «Іван Сусанін» зі знаменитим хором «Славься!» і дзвоном дзвонів)

Студент:

Росія, ти – велика держава,
Твої простори дуже великі.
На всі віки себе ти увінчала славою.
І немає іншого в тебе шляху.

У даті 4 листопада важлива жертовність російського багатонаціонального та багатоконфесійного народу, різних верств його. Об'єднання незалежно від національності, віросповідання.

Сучасна ідея Дня народної єдності полягає у тому, щоб об'єднати людей заради розвитку своєї країни. Росія сильна не лише економічними успіхами та авторитетом у світі, але, насамперед, завдяки народній єдності і, звичайно, завдяки величезному інтелектуальному та творчому потенціалу людей – талановитих, кваліфікованих та щиро бажаючих принести користь своєму народу. (Слайд 32)

Питання вікторини:

1. Хто зайняв місце царя Івана Грозного? (його син Федір)

2. Чому в опері «Борис Годунов» цареві Борису всюди зустрічаються криваві хлопчики? (припускають, що за наказом Бориса було вбито царевича Дмитра, спадкоємця царя Федора)

3. Ким насправді був чернець Філарет? (племінник дружини Івана Грозного, Федір Романов, кандидат на престол після припинення династії Рюриквічів)

4. Яке прізвище мала дружина Івана Грозного? (Романова)

5. У якому столітті відбувалися події, які називають «смутні часи»? (кінець 16 – початок 17 століття)

6. Ким був Кузьма Мінін? (земський староста)

7. Яку роль у ополченні грав князь Пожарський (він командував народним ополченням)

8. Які вороги були в Росії в «смутні часи»? (Поляки та шведи)

9. Які міста вдалося захопити ворогам?

11. Кого вирішено було поставити на царство, щоб припинити безлад у країні? (Михайло Федоровича Романова, сина Федора Романова, якому на той час виповнилося 16 років)

12. Якій події присвячено оперу М.І. Глінки "Життя за царя"?

(Михайло не знав, що його обрали царем. Він проживав з матінкою під Костромою. Його довелося розшукувати спеціальному посольству. Одночасно його шукали і поляки, щоб убити. Недалеко від села Домніне поляки зустріли селянина Івана Сусаніна і зажадали показати їм дорогу. Сусанін погодився, але завів їх у болото, поляки зрозуміли хитрість селянина і жорстоко розправилися з ним.

Торкаючись трьох великих океанів,

Вона лежить, розкинувши міста,

Покрита стіною меридіанів,

Непереможна, широка, горда.

Але в час, коли остання граната

Вже занесена у твоїй руці

І в короткий пригадати треба

Все, що в нас залишилося далеко,
Ти згадуєш не країну велику,
Яку ти об'їздив і дізнався, Ти згадуєш батьківщину - таку,

Який її ти у дитинстві побачив.

Клаптик землі, що припав до трьох берез,

Далеку дорогу за ліском,
Річку зі скрипучим перевезенням,

Пісочний беріз із низьким верболозом.
Ось, де нам пощастило народитися,

Де на все життя, до смерті ми знайшли

Ту жменю землі, яка годиться,

Щоб бачити у ній прикмети всієї землі.

Так, можна вижити в спеку, в грозу, морози,

Так, можна голодувати та холодати,

Йти на смерть .. Але ці три берези

За життя нікому не можна віддати.

(К. Симонов)

ІСТОРІЯ КАЗАНСЬКОГО СОБОРУ

Казанський собор був побудований коштом князя Дмитра Михайловича Пожарського у 1620-х роках і названий Казанським на честь чудотворної Казанської ікони Божої Матері, головної військової святині ополчення Мініна та Пожарського. Після пожежі 1635 замість дерев'яного собору майстрами Семеном Глібовим і Наумом Петровим (за іншою версією – царським майстром Абросимом Максимовим) був побудований кам'яний коштом государя Михайла Федоровича і освячений патріархом Йосипом 15 жовтня 1636 року.

З часу побудови храм став однією з найважливіших Московських церков, його настоятель займав одне з перших місць у Московському духовенстві. У 1650 році перед собором було збудовано нову паперть і дзвіницю, а наприкінці 17 століття влаштовано парадний ґанок. Після закінчення будівництва собору було зроблено гладку дерев'яну бруківку від нього до Лобного місця, що спочатку отримала назву Червоний міст, а біля храму – Червона площа.

У 1925-1930 роках під керівництвом архітектора Петра Барановського на кошти оновленої парафії було проведено серйозну реконструкцію та реставрацію храму, в ході якої йому було повернено первісний вигляд, знято креслення та виміри.

Незабаром Казанський собор зачинили. Там були їдальня, склад, а влітку 1936 його зламали. Через рік на його місці з'явився тимчасовий павільйон ІІІ Інтернаціоналу. Пізніше тут було відкрито літнє кафе, а на місці вівтаря влаштовано громадську вбиральню.

Казанський собор у Москві відновлено у 1990-1993 роках з ініціативи Московського міського відділення Всеросійського товариства охорони пам'яток історії та культури. Автором проекту став архітектор Олег Журін, один із учнів Петра Барановського. Основні кошти на будівництво (крім народних пожертвувань) було надано урядом Москви.

4 листопада 1990 року Святіший Патріарх Олексій II заклав камінь у основу собору, а через три роки освятив заново зведений храм. Головний престол собору освячений на честь ікони Божої Матері Казанська.

Перегляд вмісту презентації
«226801»

«Слава Батьківщини нашій відважним синам»

День народного єднання

Позакласний захід

Викладач Стребко Т.П.




Мінін Кузьма (? – 1616)

Нижегородська посадська людина. Брав участь у битвах проти Лжедмитрія II у складі нижегородського ополчення. З 1611 - земський староста. Ініціатор скликання Другого ополчення разом із Д. М. Пожарським очолив «Раду всієї землі» в Ярославлі. Брав участь у битвах ополчення з поляками під Москвою. З 1613 - думний дворянин.


Пожарський Дмитро Михайлович

(1578–1642)

Князь, полководець. Учасник Першого ополчення 1611 р., військовий керівник Другого ополчення 1612 р. Спільно з К. Мініним очолив «Раду всієї землі» в Ярославлі. З 1613 р. – боярин. Керував військовими діями проти поляків у 1612–1618 роках. Очолював низку наказів.



Дмитро Пожарський

Звернення Мініна

Кузьма Мінін




Казанський собор

Цей собор був побудований на згадку про звільнення Москви від поляків. Але на гроші князя Дмитра Пожарського.



Пам'ятник Кузьмі Мініну та Дмитру Пожарському у Москві

Скульптор І. Мартоса



  • Іван Осипович Сусанін, селянин Костромського повіту, прославився тим, що взимку 1613 рятуючи царя Михайла Романова, завів загін польських інтервентів у непрохідне лісове болото, за що був закатований поляками. Подвиг Сусанін М.І Глінка присвятив оперу «Життя за царя».