Про Іллю Муромця: Три поїздки Іллі Муромця. "Ільїни три поїздочки" презентація до уроку з читання (4 клас) на тему Чим богатирі відрізняються від героїв казок? Запиши свої думки

Тема уроку: ПОЕТИЧНИЙ ТЕКСТ БИЛИНЫ «ІЛЬЇНИ ТРИ ПОЇЗДОЧКИ». КАЗКОВИЙ ХАРАКТЕР БИЛИНЫ.

Цілі: ознайомити з поетичним текстом билини «Ільїни три поїздочки»; узагальнити та збагатити знання про билини; вчити правильно читати їх, розуміти історичний текст; працювати над змістом билини; навчати промовистого читання, знаходити аналогії з реальними історичними подіями; розвивати пам'ять, мовлення, мислення, уяву.

Заплановані результати:

предметні: використання різних видів читання (вивчаюче (смислове), вибіркове, пошукове), вміння усвідомлено сприймати та оцінювати зміст та специфіку різних текстів, брати участь у їх обговоренні, давати та обґрунтовувати моральну оцінку вчинків героїв;

метапредметні: Р – формулювання навчальної задачі уроку, виходячи з аналізу матеріалу підручника у спільній діяльності, розуміння її, планування разом з учителем діяльності з вивчення теми уроку, оцінювання своєї роботи на уроці, П – аналіз поетичного тексту, виділення в ньому основної думки, К – відповіді на запитання підручника на основі художнього твору;

особистісні: формування почуття гордості за батьківщину, її історію, народ.

Обладнання: роздрукований текст балади О.С. Пушкіна «Пісня про віщого Олега», репродукція картини В.М. Васнєцова «Витязь на роздоріжжі».

Хід уроку

    Організаційний момент

    Перевірка домашнього завдання

    Які уривки з твору А. С. Пушкіна «Пісня про віщого Олега» ви вивчили?

(Виразне читання напам'ять.)

    Актуалізація знань. Повідомлення теми та постановка цілей уроку

    Продовжіть пропозицію і дізнаєтеся, про що йтиметься на нашому уроці.

Пісні про героїчні подвиги богатирів у народі називали...(Булинами, або старовинами).

    Мабуть, це булини. Які билини ви вже читали та знаєте? («Добриня Микитович», «Добриня та змій», «Ілля Муромець та Соловей-розбійник».)

    Назвіть імена богатирів, які ви знаєте. (Добриня Микитович, Альоша Попович, Ілля Муромець.)

    Прочитайте назву билини на с. 12 підручника, розгляньте ілюстрації до тексту на с.13-15, припустіть, що це твір.

    Робота на тему уроку

(читання билини «Ільїни три поїздочки» вчителем на с.12-16 підручника.)

    Слідкуйте за моїм читанням, наголошуйте на незрозумілих словах і виразах.

    Розкажіть про свої враження. Які почуття ви відчували, слухаючи билину?

    Які слова та вирази вам були незрозумілі?

    Фізкультхвилинка

    Продовження роботи на тему уроку

Билинний вірш, закінчення слів, властиві народній пісенній поезії, довжина рядків підказують неквапливий, дещо уповільнений темп читання, урочистий, плавний і водночас спокійний оповідний тон, що відповідає героїчному змісту билини, що розповідає про події давно минулих століть.

(Читання билини «Ільїни три поїздочки» учнями.)

    Розгляньте уважно репродукцію знаменитої картини В.М. Васнєцова «Витязь на роздоріжжі». Розкажіть, що ви бачите.

(Вчитель може зробити повідомлення по картині В.М. Васнєцова. Див. матеріал до уроку.)

    Рефлексія

    Підбиття підсумків уроку

    Отже, підіб'ємо підсумок того, що ми вже знаємо про билина * Що таке билина? (Билина - російська народна етична пісня - оповідь про богатирів.)

    Хто такі богатирі? Як можна охарактеризувати російських богатирів? (Богатир - воїн, захисник своєї Батьківщини, наділений почуттям власної гідності і вирізняється надзвичайною силою, мужністю та завзятістю.)

    Які відмінні риси билини? (Билинний зачин, по вторі, образність мови - гіперболи, епітети, наспівність ритм, відсутність рими, подробиця розповіді.)

    Домашнє завдання

    Підготувати промовисте читання билини «Три поїздки Іллі Муромця» на с.17-19 підручник, знайти пояснення незнайомих слів. Виконайте ілюстрації.

Матеріал для вчителя

Опис картини В.М. Васнєцова «Витязь на роздоріжжі»

Картина «Витязь на роздоріжжі» була написана В.М. Васнєцова no д впливом російської народної казки «Ілля Муромець та розбійники». Перші етюди до цього сюжету датуються початком 1870-х мм.

Перший варіант твору був закінчений у 1877 р., і через рік автор представив його на загальний огляд VI пересувної виставці; У 1882 м. побачив світ остаточний варіант, який призначався як подарунок для Сави Івановича Мамонтова - підприємця та мецената.

У центрі композиції знаходиться фігура самого богатиря – Іллі Муромця. Спочатку В.М. Васнєцов задумував розвернути фігуру воїна до глядача, але в остаточному варіанті витязь показаний зі спини збоку, так що обличчя не видно.

Ілля Муромець сидить на потужному бойовому білому коні та озброєний списом, булавою, щитом та цибулею з сагайдаком, повним стріл. Вся його постать монументальна, вона виражає втому, а й рішучість.

На його задумливість вказує трохи схилена голова, нахилена вниз спис. Автор хоче показати єдність помислів воїна та його бравого коня: поза коня повторює позуІллі Муромця вона також схиляє голову, при цьому впевнено стоячи на міцнихноги.

Перед персонажем розташований похмурий камінь із написом «Як пряму їхати - живуне бути - немає шляху ні перехожому, ні проїжджому, ні пролітному», текст повністю повторює билинний. Слова, що йдуть за цією фразою, і так відомі будь-якому жителю Росії, автором у процесі переробки були заховані і частково стерті.

Загальний настрій картини підкреслює похмуре заднє тло. Болотиста місцевість, непривітна худа рослинність, розкидані по окрузі каміння похмурих сірих, зелених і бурих тонів, а також кістки, що лежать на землі, і літаючий над полем ворон роблять зрозумілим, що нелегко славному воїну на чужині. Він перебуває перед відповідальним вибором, і важко йому прийняти правильне рішення.

Три поїздки Іллі Муромця – російська народна билина, яку люблять і дорослі, і діти. У ній описано, як Ілля Муромець подорожує різними дорогами. Одного разу він бачить камінь Алатир на роздоріжжі. На ньому зазначено, яка доля чекає на мандрівника, якщо він піде прямо, праворуч чи ліворуч. Що дізнався Ілля, коли випробував подорожі всіма дорогами? Прочитайте чи прослухайте разом із дітьми у самій билині. Вона вчить справедливості, безстрашності, співчуття, служіння людям та своїй Батьківщині.

Їздив Ілля чистим полем, захищав Русь від ворогів з молодих років до старості. Гарний був у старого добрий кінь, його маленький Бурушка-Косматушка. Хвіст у Бурушкі трьох сажнів, грива до колін, а шерсть трьох п'ядей. Він броду не шукав, перевозу не чекав, одним стрибком він річки перескакував. Він старого Іллю Муромця сотні разів від смерті рятував.

Не туман із моря піднімається, не білі сніги в полі біліються, їде Ілля Муромець російським степом. Забілілася його головушка, його кучерява бородінка, затуманився його ясний погляд.

Ах ти, старість, ти, стара стара! Застала ти Іллю у чистому полі, налетіла чорним вороном! Ах ти, молодість, молодість молодецька! Вилетіла ти від мене ясним соколом!

Під'їжджає Ілля до трьох доріжок, на перехресті камінь лежить, а на тому камені написано: «Хто вправо поїде – тому вбитим бути, хто вліво поїде – тому багатим бути, а хто прямо поїде – тому одруженим бути».

Задумався Ілля Муромець:

На що мені, старому, багатство? Немає в мене ні дружини, ні діточок, нікому кольорове плаття носити, ні кому витрачати скарбницю. Поїхати мені хіба, де одруженому бути? Та на що мені, старому, одружитися? Молоду взяти мені не годиться, а стару взяти, то на печі лежати та кисіль сьорбати. Ця старість не для Іллі Муромця. Поїду-но я тією доріжкою, де вбитому бути. Вмру в чистому полі, як славний богатир!

І поїхав він дорогою, де вбитому бути.

Тільки-но він від'їхав три версти, напали на нього сорок розбійників. Хочуть його з коня стягнути, хочуть його пограбувати, убити до смерті. А Ілля головою хитає, примовляє:

Гей ви, розбійнички, вам убити мене нема за що і пограбувати в мене нічого. Тільки й маю куню шубка в п'ятсот рублів, соболину шапку в три сотні, та вуздечку в п'ятсот рублів, та сідло черкаське в дві тисячі. Ну, ще попона семи шовків, шита золотом та великими перлами. І між вухами у Бурушки камінь самоцвіт. Він восени як сонце горить, за три версти від нього світло. Та ще, мабуть, є кінь Бурушка – то йому в усьому світі ціни немає. Через таку дещицю варто старому голову рубати?!

Розсердився отаман розбійників:

Це він з нас глузує! Ах ти, старий чорт, сивий вовк! Дуже багато ти говориш! Гей, дітлахи, рубайте йому голову!

Зіскочив Ілля з Бурушки-Косматушки, вихопив шапку з сивої голови та й став шапкою помахувати: де махне – там стане вулиця, відмахнеться – провулок.

За один помах десять розбійників лежать, за другий - і двадцяти на світі немає!

Молився отаман розбійників:

Не побий нас усіх, старий богатир! Ти бери з нас золота, срібла, сукню кольорову, табуни коней, тільки нас живими залиш!

Усміхнувся Ілля Муромець:

Якби я брав з усіх золоту скарбницю, у мене були б погреби повні. Якби я брав кольорову сукню, за мною були б гори високі. Якби я брав добрих коней, за мною гнали б табуни великі.

Розбійники кажуть:

Одне червоне сонце на білому світі – один на Русі такий богатир Ілля Муромець! Ти йди до нас, богатир, товариші, будеш у нас отаманом!

Ой, братики розбійники, не піду я до вас у товариші, та й ви розходьтеся по своїх місцях, по своїх домівках, до жінок, до діток, буде вам біля доріг стояти, проливати кров невинну!

Повернув коня і поскакав геть Ілля. Він повернувся до білого каменю, стер старий напис, новий написав: "Їздив у праву доріжку - убитий не був!"

Ну, поїду тепер, де одруженому бути!

Як проїхав Ілля три версти, виїхав на лісову галявину. Там стоять терема золотоверхі, широко розкриті ворота срібні, на воротах півні співають. В'їхав Ілля на широке подвір'я, вибігли до нього на зустріч дванадцять дівчат, серед них королівна-красуня.

Ласкаво просимо, російський богатир, зайди в мій високий терем, випий солодкого вина, з'їж хліба-солі, смаженої лебеді!

Взяла його королівна за руку, повела до терему, посадила за дубовий стіл. Принесли Іллі меду солодкого, вина заморського, смажених лебедушок, калачів круп'янистих... Напоїла-нагодувала богатиря, почала його вмовляти:

Ти втомився з дороги, втомився, лягай відпочинь на ліжко тесове, на перину пухову.

Повела королівна Іллю в спальну горілку, а Ілля йде і думає:

Недарма вона зі мною ласкава: що королевич - не простий козак, старий дідусь. Мабуть, щось у неї задумано.

Бачить Ілля, що біля стіни стоїть ліжко точене-золочене, квітами розписане, здогадався, що ліжко з хитрістю.

Схопив Ілля королівну і кинув на ліжко до тесової стіни. Повернулося ліжко, і відкрився кам'яний льох, - туди і впала королівна.

Розсердився Ілля:

Гей ви, слуги безіменні, несіть мені ключі від льоху, а то зрубаю вам голови!

Ох, дідусю невідомий, ми ключів і в очі не бачили, а ходи до льоху покажемо тобі.

Повели вони Іллю в підземелля глибокі; знайшов Ілля двері льоху: вони пісками були засипані, дубами товстими завалені. Ілля піски руками розкопав, дуби ногами розштовхав, відчинив двері льоху. А там сидить сорок королів-королевичів, сорок царів-царевичів та сорок російських богатирів.

Ось навіщо королівна зазивала до своїх теремів золотоверхі!

Говорить Ілля королям та богатирям:

Ви йдете, королі, своїми землями, а ви, богатирі, своїми місцями і згадуйте Іллю Муромця. Якби не я, склали б ви голови в глибокому льоху.

Витяг Ілля за коси на біле світло королівну і зрубав їй лукаву голову.

А потім повернувся Ілля до білого каменю, стер старий напис, написав новий: «Прямо їздив – одруженим не бував».

Ну, поїду тепер до доріжки, де багатому бути. Тільки-но від'їхав він три версти, побачив великий камінь у триста пудів. А на тому камені написано: «Кому камінь під силу згорнути, тому багатому бути».

Натужився Ілля, уперся ногами, по коліна в землю пішов, піддав могутнім плечем - звернув з місця камінь.

Відкрився під каменем глибокий льох - багатства незліченні: і срібло, і золото, і великі перли, і яхонти!

Навантажив Ілля Бурушку дорогою скарбницею і повіз її до Київ-граду. Там збудував три церкви кам'яні, щоб було десь від ворогів рятуватися, від вогню відсидітися. Решту срібла-золота, перли роздали він вдовам, сиротам, не залишив собі ні півшечки.

Потім сів на Бурушку, поїхав до білого каменю, стер напис старий, написав напис новий: «Вліво їздив – багатий не бував».

Тут Іллі навіки слава і честь пішла, а наша була до кінця дійшла.

У билині розповідається, як Ілля Муромець боровся із ворогом.

  • Які події булини могли б реально відбутися? Запиши.

Зустріч із розбійниками (татаро-монголами), звільнення полонених, будівництво церков.

  • Знайди в билині та запиши слова, які описують зовнішній вигляд Іллі Муромця.

Опис зовнішнього вигляду Іллі Муромця зустрічається тільки в билині «Ільїни три поїздочки», в епізоді, коли місяць висвітлив його військове спорядження: «Заблищав у сорок тисяч шолом…», «засяяли каміння-яхонти».

  • Випиши з підручника (с. 20 №6) ті риси характеру, які вважаєш головними.

Сміливий, мужній, мудрий, розумний, справедливий, сильний, добрий, безкорисливий, здатний до співчуття.

  • Знайди та запиши слова, які здалися тобі незвичайними. Наприклад, ніч темна-розтімна, багатство незліченне,

Славноруські богатирі, ходовиті розбійнички, дуб кряковистий, кущики низовенькі, камінчики крем'янисті.

  • Склади розповідь про богатиря Іллю Муромця. Запиши опорні слова, які ти використовуєш у своєму оповіданні.

Любов до рідної землі, стоїть на варті Батьківщини, приходить на допомогу своєму народу, рятують його від поневолення, втілення ідеалу мужнього, чесного, відданого Батьківщині та народу людини, не лякає незліченні сили ворога, не лякає навіть сама смерть.

Ілля Муромець любить рідну землю, стоїть на варті її кордонів, за хвилину небезпеки приходить на допомогу своєму народу, рятує його від поневолення та приниження. Він є втіленням ідеалу мужнього, чесного, відданого Батьківщині та народу людини. Його не лякають незліченні сили ворога, не лякає навіть сама смерть! Ілля Муромець викликає в мене захоплення, радість, віру в народні сили. Ілля Муромець – богатир-воїн, захисник Батьківщини, тому йому потрібно вибирати ту дорогу, де причаїлися розбійники. Цю дорогу йому треба визволити від нечисті. Ілля настільки сильний і розумний, що будь-яка перешкода, навіть непереборна, йому по плечу, з будь-яким ворогом він упорається граючи.

  • Запиши свій план або використовуй цей.
    Перший подвиг богатиря.
    Другий подвиг богатиря.
    Третій подвиг богатиря.
    Ілля Муромець – захисник землі Руської.

1. Походження Іллі Муромця, його чудове одужання.
2. Портрет Іллі Муромця (зовнішність та військове спорядження).
3. Характер та вчинки Іллі Муромця.
4. Моє ставлення до героя билин.

  • Який варіант билини (прозовий чи віршований) тобі сподобався більше? Прочитайте один одному вголос обидва варіанти билини. В якому випадку можна передати співочість твору?

Віршований. Булинне слово особливо красиве, урочисто, співуче і поетично. У билинному вірші легко вловлюється ритм, тож у віршованому варіанті можна передати наспівність твору.

  • Запиши, як за старих часів виконувалися билини (їх співали чи розповідали). Які музичні інструменти використовувалися?

Виконували билини співаки-сказачі. Колись у Стародавній Русі їх називали боянами (або баянами). Звідси походить і назва музичного інструменту. Щоправда, під баян билини ніколи не виконувалися, а назва дана інструменту в XIX столітті просто на честь старовинних співаків. Колись за старих часів булини виконувались під мірний, неквапливий перебір гуслів (гуслі – російський народний щипковий багатострунний інструмент типу арфи). У XVIII–XIX століттях, коли вчені почали збирати і записувати билини, вони виконували, зазвичай, без акомпанементу.

  • Чим богатирі відрізняються від героїв казок? Запиши свої думки.

Богатирі відрізняються від героїв казок тим, що богатирі – це реальні герої, які жили в Росії багато століть тому. І з ними вигадані всякі казки та билини, які наполовину реальні, а наполовину вигадані.

Конспект уроку"Літературне читання"

4 клас

Тема: «Билина "Ільїни три поїздочки"».

За підручником Л. Ф.Кліманової, В.Г.Горецького

"Літературне читання" I частина УМК "Перспектива"

Тип уроку: урок читання та аналізу художнього твору.

Ціль: познайомити учнів із билиною "Ільїни Три поїздочки".

Завдання :

Освітні: формувати вміння визначати мотиви вчинків літературного персонажа, бачити за вчинками внутрішні переживання.

Розвиваючі: розвивати навичку виразного читання, розвивати зв'язне мовлення під час підготовки до творчого переказу, розширювати і збагачувати читацький досвід учнів, сприяти створенню умов розвитку мови, розвитку мислення.

Виховні: сприяти вихованню культури сприйняття творів мистецтва, художньої літератури, виховувати почуття патріотизму.

Очікувані результати:

Предметні : прочитають билину "Ільїни три поїздочки" у прозовому варіанті та уривок билини в поетичному; визначать подібності та відмінності поетичного та прозового варіанта билини; з допомогою педагога визначать мотиви вчинку героя; підготують творче переказ уривка з билини.

Метапредметні :

    регулятивні : формулюють та утримують мету діяльності на уроці за допомогою вчителя; висловлюють своє припущення.

    пізнавальні : будують мовні висловлювання; знаходять відповіді питання у тексті.

    комунікативні : висловлюють свої думки в усній формі, висловлюють та обґрунтовують свою точку зору; вступають у розмову; розвивають уміння слухати та розуміти мову інших.

Особистісні: будуть відчувати гордість за свою Батьківщину, її історію, народ; співпереживатимуть герою билини, проявлятимуть емоційну чуйність.

Устаткування :

    для вчителя: підручник "Літературне читання"I частина, презентація, аудіозапис;

    для учнів: сувої з уривком з билини.

Звучать гуслі.

Здрастуйте, люди добрі. Сядьте на місця та послухайте. Зібралися ми з вами на розмову добру і доладну. Щоб був у нас мир та згода. А ще хочу побажати вам, щоб ви брали участь у розмові і все уважно слухали. Все, що почуєте, може стати вам у пригоді.

Слухають вчителі

Емоційний настрій на урок

Постановка навчального завдання

Хлопці, гру якого музичного інструменту ви чули?

Цей найдавніший і самий, що не є традиційний російський народний музичний інструмент.

А як називають музиканта, який грає на гуслях?

З найдавніших часів російські гусляри славилися своєю чарівною грою, що підкоряє серця і душі всіх, хто її чув.

Діти, виконання яких творів супроводжувала гра на гуслях?

У давнину складав народ билини. Їх виконували народні оповідники під акомпанемент старовинного російського музичного інструменту – гуслі.

Що таке билина?

Хто є головними героями билин?

Яких богатирів ви знаєте?

- Слайд. Розгляньте картину Віктора Михайловича Васнєцова "Три богатирі".

У центрі картини зображено Іллю Муромця. Добриня рішуче виймає меч із піхви з готовністю кинеться в бій, захищаючи свою Батьківщину. Альоша Попович порівняно з товаришами молодий і стрункий.

Що ж ми робитимемо сьогодні на уроці?

Сьогодні на уроці ми познайомимося з билиною "Ільїни три поїздочки" у двох варіантах: поетичному та прозовому.Слайд.

Грали гуслі.

Гусляр.

Гуслі супроводжували виконання билин.

Билина - особливий вид давніх російських народних пісень історичного змісту.

Богатирі.

Добриня Микитович, Альоша Попович, Ілля Муромець.

Повторення раніше вивченого, прогнозування діяльності, формулювання завдань уроку

Підготовка до первинного сприйняття

Про який богатир ця билина?

Що ви знаєте про Іллю Муромця?

- "Ільїни три поїздочки" - билина про Іллю Муромця.

Ілля Муромець – великий і славетний воїн, який мав нелюдську силу, робив величезну кількість подвигів і брав участь у боях за свою прекрасну Батьківщину.

Прийоми: прогнозування змісту тексту за заголовком; бесіда

Первинне сприйняття та аналіз

Подивіться на слайд, що ви бачите?Слайд.

Що ви бачите на картині?

Васнєцов постарався зробити сюжет правдоподібним. Художник хотів переконати глядачів, що все розказане в билинах відбувалося насправді, щоправда, у минулому. Художник точно відтворив образ витязя билинних часів. Пейзаж також показаний з великою історичною точністю - дикий степ, усіяний валунами, які притягнув сюди останній льодовик. Витязь самотній у безкрайньому степу, і нема кому підказати йому, яку з доріг вибрати. Під каменем лежать два черепи, людський та кінський. Це – єдина підказка. Якщо занадто довго вибирати, можна скласти голову прямо тут, так і не ступивши на жодну з доріг.

У вас на партах лежать сувої. Відкрийте їх. Прочитаємо билину і знайдемо слова, які найбільше підходять до даної картини.Читає вчитель.

Чи всі слова у цьому уривку вам зрозумілі?

ЗАСТАВА - це місце в'їзду в місто або виїзду з нього, за старих часів охороняється вартою.

Слайд. РОЗДІЛЕННЯ це перехрестя або розгалуження доріг.

Дозор - наряд, призначений охорони державного кордону певному напрямі чи охорони певних ділянок місцевості.

У якій формі написано билину?

Це частина билини її початок. Які рядки найбільше підходять до картини Васнєцова "Витязь на роздоріжжі?"

- Давайте трохи відпочинемо. Усі стали.

ФІЗМИНУТКА

Дружно встали – раз, два, три.

Ми тепер богатирі.

Ми долоню до очей приставимо,

Ноги міцні розставимо,

Повертаючись праворуч,

Оглянемося велично.

І наліво треба теж,

Подивитись з-під долонь.

І праворуч, і ще

Через ліве плече.

Літерою Л розставимо ноги,

Точно у танці – руки в боки.

Нахилилися вліво, вправо,

Виходить на славу.

Зараз ми познайомимося з билиною "Ільїни три поїздочки", але вже в іншій формі.

Послухаймо початок билини у виконанні майстра художнього слова. Знайдіть загальні та відмінні риси у цих двох варіантах.

Чи всі слова вам зрозумілі?Слайд.

Сажен , - Староросійська одиниця виміру відстані. 3 сажні = 6,4 м

Пядь - давньоруська міра довжини, спочатку рівна відстані між кінцями розтягнутих пальців руки - великого та вказівного. 3 п'яді = 53,34 см

Слайд. Брід - неглибоке місце у річці чи струмку, яким можна перетнути їх.

У якій формі написана билина?

Отже, що ж спільного у прослуханих уривках?

А в чому ж різниця?

Як ви вважаєте, яку дорогу обере Ілля Муромець?

Давайте дізнаємось.Вчитель читає наступний абзац.

Як Ілля Муромець розмірковує на роздоріжжі біля каменю?

Про які риси характеру це говорить?

Зараз самостійно прочитайте наступну частину билини до слів: "Він повернувся до білого каменю, стер старий напис, новий написав: "Їздив у праву доріжку - убитий не був!".

Назвіть дійових осіб.

Чи всі слова вам зрозумілі?

Сідло черкаське - найкраще з усіх найкращих, сідло справжнього богатиря, сідло, рівного якому немає ніде у світі.

Попона - для коней, що закриває спину, .

Чи справилися хлопці із завданням?

Чому отаман розсердився на Іллю Муромця?

Давайте продовжимо читання, самостійно прочитайте наступну частину до слів: " А потім повернувся Ілля до білого каменю, стер старий напис, написав новий: "Прямо їздив - одруженим не бував". Приготуйтеся читати по ролях.

Назвіть героїв билини цієї частини.

Хлопці впоралися із завданням?

Хлопці, як ви вважаєте, стане Ілля Муромець багатим? Чому?

Давайте перевіримо.

Прослуховування аудіозапису.

Що таке півшечка? Подивіться у себе у словничку.

Ну що, хлопці, Ілля Муромець став багатим?

А чи міг би він все собі залишити? Чому не лишив?

Репродукцію картини В.М.Васнєцова "Витязь на роздоріжжі"

Відповіді дітей

Застава, розстань, дозор.

У поетичній, у віршованій формі.

Наїжджав на білий камінь Ілля.

Прочитай геть, на камені

Придорожній напис

Чітко-ясно підвищена:

"Прямо їхати – убитому бути!

Ліворуч їхати - одруженому бути"

Право їхати – багатому бути!

Все долею це наказано!"

У глибокому роздумі Ілля.

Слухають аудіозапис (до слів "Задумався Ілля Муромець")

Саджань, п'ядь, брід.

У прозовій формі.

Головний герой – Ілля Муромець, який під'їхав до каменю.

У прозовому варіанті дається більше опису, описується Ілля Муромець, його кінь, природа, також говориться, що Ілля був старий. Відрізняються написи на камені.

Висловлюють своє припущення.

Слухають.

Він розмірковує про те, що багатство йому не потрібне, у нього нікого немає. Та й одружитися йому пізно.

Сміливий, рішучий, не шукає жодних лазівок та обхідних шляхів.

Ні. Не зрозумілі слова: черкаське сідло, попона.

Читання з ролей.

Тому що він спочатку сказав, що в нього нема чого взяти, а потім виявилося, що в нього і кінь найкращий, і черкаське сідло.

Самостійно читають уривок билини.

Читання з ролей.

Діти висловлюють свою думку про результат читання з ролей.

Ні, не стане Ілля багатим. На третій дорозі знову щось станеться.

Слухають аудіозапис.

Полушечка - найдрібніша монета, півгроші.

Ні, він віддав усі гроші на будівництво церков і нужденним людям. Ілля Муромець чесний, справедливий.

Прийоми: розгляд репродукції картини питання, спрямоване на сприйняття; читання вчителем; прослуховування аудіозапису читання майстром художнього слова; комбіноване читання.

Вміння знаходити у тексті відповідь на задане запитання; вміння висловлювати ставлення до героїв; висловлювати свої емоції

Вторинний синтез

Чому билина називається "Ільїна три поїздочки"?

Який момент у билині вам здався найбільш захоплюючий?

У вас на партах лежать листочки. Працюючи в парах, виберіть ті слова, які стосуються Іллі Муромця.

Картка.

Хоробрий, боягузливий, черствий, уразливий, скромний, ввічливий, добрий, лагідний, відважний, великодушний, мужній, сильний, боязкий, сміливий, жадібний, щедрий, грубий, безкромпомісний.

Ілля Муромець став втіленням ідеалу
мужнього, чесного, відданого Батьківщині, народу людини. Його не лякають
незліченні сили ворога, не лякає навіть сама смерть!

- Ілля Муромець – єдиний герой російського епосу, зарахований до лику святих. У православних календарях 1 січня відзначається як «пам'ять преподобного нашого Іллі Муромця,
дванадцятому столітті колишнього». Більше того, існує один із найбільш незаперечних доказів реальності Іллі Муромця - його гробниця в знаменитій Антонієвій печері Києво-Печерського монастиря, що знаходиться поряд з гробницями першого літописця Нестора, першого російського іконописця Олімпія і багатьох інших цілком реальних історичних діячів.
Київської Русі.

Тому що в билині Ілля Муромець вирушає в дорогу тричі.

Відповіді дітей.

Працюючи в парах підкреслюють слова: хоробрий, ввічливий, відважний, великодушний, мужній, сильний, сміливий, щедрий.

Прийоми: характеристика героя.

Вміння працювати у парах; вміння слухати

Інформація про Д/з

Вдома перечитайте билину "Ільїни три поїздочки" та підготуйте переказ однієї з частин від імені Іллі Муромця.

(Записують домашнє завдання до щоденника)

Підсумок уроку, рефлексія

Із яким жанром працювали сьогодні на уроці?

Що вам особливо запам'яталося?
- Кожен урок нас чогось учить. Чому навчив вас цей урок?

Подивіться на дошку. Продовжіть одну із пропозицій.

Сьогодні я дізнався…

Було цікаво…

Було важко…

Я виконував завдання.

Я зрозумів, що..

Я купив…

Тепер я можу.

Мене здивувало…

Жанр билина.

Билина "Ільїни три поїздочки", вчить бути мужнім, справедливим, не боїться труднощів, а з честю та гідністю проходитиме всі випробування, які посилає доля.

Вміння робити висновок; вміння слухати

Чи з того міста з Мурому,
Чи з того села та Карачаєва
Була тут подорож богатирська.
Виїжджає звідти та добрий молодець,
Старий козак та Ілля Муромець,
Чи на своєму виїжджає на доброму коні
І в тому чи виїжджає в кованому сідлі.
І він ходив гуляв та добрий молодець,
З дитинства гуляв та він до старості.
Їде добрий молодець і в чистому полі,
І побачив добрий молодець та Латир камінчик,
І від камінця лежить три розстані,
І на камені було підписано:
«У першу доріжку їхати — вбиту бути,
В іншу доріжку їхати — одруженому бути,
Третю дорогу їхати — багату бути».
Варто старенький та дивується,
Головою гойдають, сам вимовляє:
«Скільки років я в чистому полі гуляв і їздив,
А ще такого дива не находив.
Але на що поїду в ту доріжку, та де багату бути?
Нема в мене та молодої дружини,
І молодої дружини та коханої родини,
Нема кому тримати нудьгувати та золотої скарбниці,
Нема кому тримати та сукні кольорового.
Але на що мені в ту доріжку їхати, де одружитися?
Адже минула моя тепер вся молодість.
Як молоденьку ж взяти — та то чужа користь,
А як стару взяти — так на печі лежати,
На печі лежати та киселем годувати.
Хіба ж я поїду, добрий молодцю,
А й у ту дорогу, де вбиту бути?
А й пожив я, добрий молодець, на цьому світі,
І походив погуляв же добрий молодець у чистому полі».
Нонь поїхав добрий молодець у ту доріжку, де вбито бути,
Тільки бачили добра молодця адже сядучи,
Як не бачили добра молодця поїдучи;
У чистому полі і курева стоїть,
Курева стоїть та пил стовпом летить.
З гори на гору добрий молодець поскакував,
З пагорби на пагорб добрий молодець пострибував,
Він же річки ти озера між ніг спускав,
Він сини моря ти навкруги скакав.
Лише проїхав добрий молодець Корел прокляту,
Не доїхав добрий молодець до Індії до багатої,
І наїхав добрий молодець на бруді на смоленські,
Де коштують сорок тисяч розбійників
І чи нічні таті подорожники.
І побачили розбійники та добра молодця,
Старого козака Іллю Муромця.
Закричав розбійницький отаман великий:
«А гой же ви, мої брати товариші
І розудаленькі ви та добрі молодці!
Приймайтеся як добра молодця,
Відбирайте від нього та сукню кольорову,
Відбирайте від нього та що добра коня».
Бачить тут старий козак та Ілля Муромець,
Бачить він тут, що та біда прийшла,
Та біда прийшла та неминуча.
Скаже тут добрий молодець і таке слово:
«А гой же ви, сорок тисяч розбійників
І тих татей нічних та подорожників!
Адже як бити тріпати вам буде стара нема кого,
Але ж узяти буде вам зі старого та нічого.
Немає старого та золотої скарбниці,
Немає у старої та сукні кольорової,
А й немає у старого та каменю дорогоцінного.
Тільки є у старого один добрий кінь,
Добрий кінь у старого та богатирського,
І на доброму коні є у старого сіделка,
Є сіделка і богатирське.
То не для краси, братики, і не для баси
Заради фортеці та богатирської,
І щоб можна було сидіти та добру молодцю,
Битися боротися добру молодцю і в чистому полі.
Але ще є у старого на коні вуздечка тісмяна,
І в тій у вуздечку і в тісменої
Як зашито їсти по камінчику по яхонту,

Заради фортеці та богатирської.
І де ходить гуляють мій добрий кінь,
І серед ходить ночі темні,
І видно його та за п'ятнадцять верст та рівномірних;
Але ще у старого на головушці та шелестять ковпак,
Шелестять ковпак і сорок пудів.
То не для краси, братики, не для баси
Заради фортеці та богатирської».
Скричав зичав і гучним голосом
Розбійницький і отаман великий:
«Ну що ж ви довго дали старому та вимовляти!
Приймайтеся ка ви, хлопці, за справу ратну».
А й тут старому та за біду стало
І за велику досаду здалося.
Знімав тут старий з буйної глави і шелестять ковпак,
І він почав, старенький, тут шоломом помахувати.
Як убік махне — так тут і вулиця,
А й до друга відмахне — так провулок.
А бачать тут розбійники, та що біда прийшла,
І як біда прийшла і неминуча,
Скричали тут розбійники і голосом:
«Ти лиши, добрий молодцю, та хоч на насіння».
Він прибив прирубав усю силу невірну
І не залишив розбійників на насіння.
Звертається до каміння до Латирю,
І на камені підпис підписував,
І чи очищена та доріжка прямоїжджа,
І поїхав старенький у ту доріжку, де одружитися.
Виїжджає старий і в чисте поле,
Побачив тут старенькі палати білокам'яні.
Приїжджає тут старенький до палат білокам'яним,
Побачила тут та красна дівчина,
Сильна галявина зайва,
І виходила зустрічати та добра молодця:
«І мабуть кось до мене, та добрий молодець!»
І вона б'є чолом йому та низько кланяється,
І бере вона добра молодця та за білі руки,

І веде добра молодця і в палати білокам'яні;
Посадила добра молодця та за дубовий стіл,
Стала добра молодця вона пригощати,
Стала у доброго молодця випитувати:
«Ти скажи так, скажи мені, добрий молодцю!
Ти якої землі є та якої орди,
І ти чийого батька є та чиєї матері?
Ще як же тебе звати ім'ям,
А звеличують тебе батьківщиною?»
А й тут відповідь то тримав та добрий молодець:
«І ти пощо питати про те, чи красна дівчина?
А я тепер втомився, та добрий молодець,
А я тепер утомився та відпочити хочу».
Як бере тут червона дівиця та добра молодця,
І як бере його та за білі руки,
За білі руки та за золоті персні,
Як веде тут добра молодця
Чи в ту спальню, багато прибрану,
І кладе тут добра молодця на те ліжечко оманливу.
Скаже тут молодець і таке слово:
«Ай же ти, душечка та красна дівчина!
Ти сама лягай та на те ліжечко на тесове».
І як схопив тут добрий молодець
так червону дівчину,
І вихопив він їй та по підпазушки
І кинув на ту на ліжечко;
Як ліжечко то це підвернулася,
І полетіла червона дівчина в той і в глибокий льох.
Закричав тут же старий козак і гучним голосом:
«А гой же ви, братики мої та всі товариші
І розудалі та добрі молодці!
Але імай хапай, от і сама йде».
Відчиняє погреби глибокі,
Випускає дванадцять та добрих молодців,
І всі сильні могутні богатирі;
Єдину залишив саму і в льоху глибокому.
Б'ють то чолом та низько кланяються
І вдалому та добру молодцю
І старому козакові Іллі Муромцю.
І приїжджає старенький до каменя до Латиря,
І на камені він підпис підписував:

І спрямовує добрий молодець та свого коня
І в ту дорогу, та де багату бути.
У чистому полі наїхав на три льохи глибоких,
І які насипані льохи золотом сріблом,
Златом сріблом, камінням дорогоцінним;
І обирав тут добрий молодець все золото це срібло
І роздавав це золото срібло по злиднях по братії;
І роздав він золото срібло по сиротах та безпритульних.
І звертався добрий молодець до каменя до Латиря,
І на камені він підпис підписував:
«І як очищена ця доріжка прямоїжджа».