Обрив короткий зміст за розділами. «Обрив

Твір

Мета: ознайомити учнів із життям та творчістю а. І. Солженіцина, історією створення повісті «Один день Івана Денисовича», її жанровими та композиційними особливостями, художньо-виразними засобами, героєм твору; відзначити особливості художньої майстерності письменника; поглибити уявлення учнів про художню своєрідність прози. І. Солженіцина; удосконалювати навички учнів щодо аналізу художнього твору, розвиваючи вміння виділяти основні, істотні моменти у розвитку дії, визначати їх роль розкриття теми та ідеї твори, робити самостійні висновки; сприяти розвитку активної життєвої позиції, вміння відстояти власну думку. обладнання: підручник, портрет а. І. Солженіцина, текст повісті «Один день Івана Денисовича».

Прогнозовані

Результати: учні розповідають про життя та творчість а. І. Солженіцина; знають історію створення повісті «Один день Івана Денисовича»; визначають сюжетно-композиційні особливості повісті; мають уявлення про художню своєрідність прози письменника. Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.

ХІД УРОКУ

I. Організаційний етап

ІІ. Актуалізація опорних знань

Заслуховування кількох творчих робіт(Див. Домашнє завданняпопереднього уроку)

ІІІ. Постановка мети та завдань уроку.

Мотивація навчальної діяльності

Вчитель. У 2008 р. у серії «Біографія продовжується» (ЖЗл*) вийшла книга л. І. Сараскіної про Олександра Ісаєвича Солженіцина. Книга ця вже удостоєна літературної премії « Ясна Полянаімені л. Н. товстого у номінації «XXI століття». Ім'я Олександра Ісаєвича Солженіцина, довгий часколишнє під забороною, тепер по праву зайняло гідне місце історія російської літератури радянського періоду.

Творчість а. І. Солженіцина притягує читача правдивістю, болем за те, що відбувається, прозорливістю. Письменник, історик, він весь час попереджає нас: не загубіться в історії!

Нам сьогодні важко зрозуміти, що сталося в літературі на початку 1950-х років. Але тоді це стало справжнім одкровенням: життя людське різноманітне, у ньому існує не лише виробництво та суспільні інтереси. літературі стала цікава проста людина, повсякденне життя, у якій кожному доводиться вирішувати як соціальні, а й етичні, моральні проблеми.

Так виявлялися пронизливі літературні шедеври епохи. Перша та найяскравіша серед них - опублікована

* ЖЗл - життя чудових людей- серія, що випускалася у 1890-1924 роках. У 1933 р. відновлено м. Горьким. З випуску 127-128 і досі видається видавництвом «молода гвардія». у 1962 р. у журналі « Новий Світ» Повість а. І. Солженіцина «Один день Івана Денисовича», яка відразу стала подією суспільного життя. У ній автор практично відкрив для вітчизняного читача табірну тему.

IV. Робота над темою уроку

1. Вступне слововчителі

Літературний дебют Олександра Ісаєвича Солженіцина відбувся на початку 1960-х рр., коли в «Новому світі» були надруковані повість «Один день Іва на Олександр Солженіцин Денисовича», оповідання «Випадок на станції Кочетівка» (1963), «матренін двір» (1963) ). Незвичайність літературної доліСолженіцина у цьому, що він дебютував у поважному віці - 1962 р. йому було 44 роки - і відразу заявив про себе як зрілий, самостійний майстер. «Нічого подібного давно не читав. Гарний, чистий, великий талант. Ні краплі фальші…» - це найперше враження. т. тварівського, який прочитав рукопис «Одного дня Івана Денисовича» вночі, одного разу, не відриваючись. а за особистого знайомства з автором редактор «Нового світу» сказав: «Ви написали чудову річ. Не знаю, в яких школах ви вчилися, але прийшли письменником, який абсолютно сформувався. Нам не доводиться вас ні вчити, ні виховувати». а. т. твардівський зробив неймовірні зусилля до того, щоб повість а. І. Солженіцина побачила світ.

Входження а. І. Солженіцина в літературу було сприйнято як «літературне диво», що викликало у багатьох читачів сильний емоційний відгук. Примітним є один зворушливий епізод, який підтверджує незвичайність літературного дебюту а. І. Солженіцина. Одинадцятий номер "Нового світу" з повістю "Один день Івана Денисовича" пішов до передплатників! а у самій редакції йшла роздача цього номера обраним щасливчикам. Був тихий день суботи. Як пізніше розповідав про цю подію а. т. тварівський, було, як у церкві: кожен тихо підходив, платив гроші й отримував довгоочікуваний номер. читачі вітали появу у літературі нового чудового таланту. Давайте і ми торкнемося цієї книги, торкнемося з трепетом, адже за сторінками повісті - доля не тільки самого І. а. Солженіцина, а й долі мільйонів людей, що пройшли табори, які пережили репресії. Доторкнемося та відповімо на запитання: що нам, які живуть у XXI столітті, відкрила ця повість, що підказала, чим змогла допомогти? Але спочатку - про автора, Олександра Ісаєвича Солженіцина.

2. Заслуховування «літературних візиток» про життя

І творчість а. в. Солженіцина

(Учні складають тези.)

Зразкові тези

1918-1941 рр. Дитинство та «університети». початок творчої діяльності.

1941-1956 р.р. Участь у Великій Вітчизняної війни. арешт, в'язниця, заслання.

1956-1974 гг. реабілітація та звільнення з ув'язнення. Перші успіхи на письменницькій ниві, визнання читачів та критики.

1974-1994 рр. Вигнання. літературна та громадська діяльністьСолженіцина там. «Фонд допомоги політв'язням та їхнім сім'ям». Створення та комплектування «Всеросійської мемуарної бібліотеки».

1994–2000-ті рр. Повернення на батьківщину. а. І. Солженіцин на Ставропіллі (1994).

3. Слово вчителя

- «Один день Івана Денисовича» пов'язаний з одним із фактів біографії самого автора – Екібастузьким особливим табором, де взимку 1950-1951 рр. на спільних роботахбула створена ця повість. Головний геройповісті Солженіцина - Іван Денисович Шухов, в'язень сталінського табору. автор від імені свого героя оповідає про один день із трьох тисяч шестисот п'ятдесяти трьох днівтерміну Івана Денисовича. Але й цього дня вистачить, щоб зрозуміти, яка ситуація панувала в таборі, які існували порядки та закони, дізнатися про життя ув'язнених, жахнутися цьому. табір - це особливий світ, що існує окремо, паралельно до нашого, вільного світу. Тут інші закони, які від звичних нам, тут кожен виживає по-своєму. Життя в зоні показано не з боку, а зсередини людиною, яка знає про неї не з чуток, а по-своєму особистому досвіду. Саме тому повість вражає своїм реалізмом.

4. Заслуховування повідомлення учня «історія створення,

Поява повісті «один день івану Денисовича» у пресі

І громадський резонанс, спричинений її публікацією»

5. аналітична розмова

З повідомлення ми дізналися, що підсумковою назвою повісті стало «Один день Івана Денисовича». Як ви вважаєте, чому Олександр Ісаєвич змінив назву? що автор хотів донести до свого читача через заголовок?

Який змістовий підтекст містить у собі цю назву? Зіставте: «Щ-854» та «Один день Івана Денисовича», у чому ви бачите різницю?

Š Яка роль експозиції?

Š З експозиції ми дізнаємося життєву філософіюголовного героя. У чому вона полягає?

Який епізод повісті є зав'язкою?

Які моменти у розвитку дії можна виділити особливо? У чому полягає їхня роль?

Як у цих епізодах проявляється характер головного героя?

Š Яка художня функціядокладної деталізації окремих моментів у житті таборника?

Описуючи «шмон» перед виходом на роботу, автор вибудовує семантичну ланцюжок. Визначте її роль розкриття ідеї всього твору.

Який епізод повісті можна позначити як кульмінаційний? Чому кладку стіни автор робить найвищою точкою у розвитку сюжету?

Чим закінчується повість? що є розв'язкою?

Чому день, зображений у повісті, герой вважає щасливим?

Чи тільки про один день Шухова (і тільки Шухова?) говорить автор?

Які особливості композиції повісті «Один день Івана Денисовича» можна відзначити?

Що можна сказати про просторової організаціїповісті? Знайдіть просторові координати у творі? Простір, в якому живуть герої, замкнутий, обмежений з усіх боків колючим дротом, навіть коли колона «виходить у степ», її супроводжує «конвой, праворуч і ліворуч від колони кроків за двадцять, а один за одним через десять кроків», зверху воно закрите світлом прожекторів та ліхтарів, яких «так багато… було натикано, що вони зовсім засвітляли зірки». Невеликі ділянки відкритого простору виявляються ворожими і небезпечними, не випадково в дієсловах руху - сховався, заплескався, підтюпцем побіг, сунув, вліз, поспішав, наздогнав, прошпурнув - нерідко звучить мотив укриття. Цим автор ще раз показує, що перед героями стоїть проблема: як вижити в ситуації, коли час тобі не належить, а простір ворожий, і зауважує, що така замкнутість та жорстка регламентованість усіх сфер життя – властивість не лише табору, а тоталітарної системи загалом .

6. узагальнення вчителя

Повість «Один день Івана Денисовича» була написана 1959 р., а у пресі з'явилася лише через три роки під назвою «Щ-854. Один день одного зека », але через проблеми з публікацією назву довелося змінити пізніше на більш нейтральне.

Твір справив приголомшливе враження на своїх перших читачів і став яскравою подією не тільки у літературному, а й у суспільному житті. чим це було викликано? Насамперед тим, що а. І. Солженіцин будував свою розповідь на матеріалі недавнього історичного минулого, свідком та безпосереднім учасником якого був він сам. З іншого боку, автор у творі звернувся до нової та незвичайної для того часу теми – теми долі особистості у жорстких умовах тоталітаризму.

У жанрових визначеннях своїх творів автор прагне «применшити» жанр: повість «Один день Івана Денисовича» він називає оповіданням, роман « раковий корпус»- повістю.

Таке жанрове трактування пояснюється особливістю художнього світуСолженіцина. У самій назві «Одного дня…» наприклад, проявляється принцип стиснення мистецького часу: одного дня табірного зека а. І. Солженіцину вдається показати чи не все його життя, в якому відбилася одна з граней національного життясередини XX ст. розмірковуючи про стиснення часу та простору, автор згадував виникнення цього задуму: «Як це народилося? Просто був такий табірний день, важка робота, я тягав носилки з напарником і подумав, як треба описати весь табірний світ — одного дня. Звичайно, можна описати ось свої десять років табору, там, всю історію таборів, - а достатньо в одному дні все зібрати, як по осколках, досить описати тільки один день однієї середньої, нічим не примітної людини з ранку і до вечора. І буде все… Спробую я написати один день одного зека. Сів і як полилося! зі страшною напругою! Тому що в тобі концентрується одразу багато цих днів.

І тільки щоб чогось не пропустити». таке навмисне стиск тимчасових рамок необхідно письменнику для того, щоб в одному творі поєднати два настільки необхідні йому аспекти жанрового змісту: романічний, пов'язаний із зображенням приватного життя, і національно-історичний, що показує долю нації в критичний і трагічний моментїї розвитку. На художньому рівні це проявляється в тому, що приватні долі героїв. І. Солженіцина дано у контексті глобальних історичних процесів, що калічать і руйнують ці приватні долі, що заважають реалізації насущних людських устремлінь, насамперед любові та сім'ї, тобто того, що і є найприроднішим предметом зображення у романному жанрі.

Подією було все: тема, сюжет, система образів, мова. Особливістю композиції є те, що автор не поділяє розповідь на глави та частини, тому один день героя представляється нам як єдиний та безперервний тимчасовий потік.

Важливу ідейно-художню роль грає повісті мову. Він простий, доступний. Мова автора практично не відрізняється від мови героя - Івана Денисовича Шухова - все у творі представлено побаченим очима ув'язненого. Примітна назва оповідання, явно перегукується з толстовським (повість «Смерть Івана Ілліча») і попереджувальне у тому, що маємо - людина.

V. Рефлексія. Підбиття підсумків уроку

♦ Вік життя а. І. Солженіцина, який передував «Одному дню…», не просто тривав набагато «довше». Він був дуже драматичний, сповнений нелегких випробувань. Як ви оцінюєте життєвий шляха. І. Солженіцина? що є повчального у досвіді його самотворення, імпровізації долі?

♦ Прочитайте висловлювання а. І. Солженіцина «З приміток до розповіді “Один день Івана Денисовича” у тому, як виник задум твори. Чи ви відчули «документальність» твору, читаючи його самостійно? У чому вона проявляється?

♦ Як задум «описати весь табірний світ – одним днем» визначив композицію твору?

♦ чи можна сказати, що «в одному дні однієї середньої, нічим не примітної людини» концентрується одразу багато цих днів, показано «вся історія таборів»?

Інші твори з цього твору

«…У таборі розтлінуються тільки ті, хто вже і на волі розтлінявся або був до цього підготовлений» (За розповіддю А. І. Солженіцина «Один день Івана Денисовича») А. І. Солженіцин: "Один день Івана Денисовича" Автор та її герой у одному з творів А. І. Солженіцина. («Один день Івана Денисовича»). Мистецтво творення характеру. (По повісті А.І.Солженіцина "Один день Івана Денисовича) Історична тема у російській літературі (по повісті А. І. Солженіцина «Один день Івана Денисовича») Табірний світ у зображенні А. І. Солженіцина (за повістю «Один день Івана Денисовича») Моральна проблематика у повісті А. І. Солженіцина «Один день Івана Денисовича» Образ Шухова у повісті О. Солженіцина «Один день Івана Денисовича» Проблема морального вибору одному з творів О. Солженіцина Проблематика одного з творів А. І. Солженіцина (за повістю «Один день Івана Денисовича») Проблематика творів Солженіцина Російський національний характер у повісті О. Солженіцина «Один день Івана Денисовича». Символ цілої доби (по повісті Солженіцина «Один день Івана Денисовича») Система образів у повісті О. Солженіцина «Один день Івана Денисовича» Солженіцин – письменник-гуманіст Сюжетно-композиційні особливості повісті А. І. Солженіцина «Один день Івана Денисовича» Тема страху тоталітарного режиму в оповіданні А. І. Солженіцина «Один день Івана Денисовича» Художні особливості повісті Солженіцина «Один день Івана Денисовича». Людина у тоталітарній державі (за творами російських письменників 20 століття) Характеристика образу Гопчика Характеристика образу Шухова Івана Денисовича Рецензія розповідь А.І. Солженіцина "Один день Івана Денисовича" Проблема національного характеру у одному з творів сучасної російської литературы Жанрові особливості повісті «Один день Івана Денисовича» А. І. Солженіцина Образ головного героя Шукова у романі «Один день Івана Денисовича» "Один день Івана Денисовича". Характер героя як спосіб вираження авторської позиції

Олександр Ісаєвич Солженіцин – письменник і публіцист, який у російську література як затятий противник комуністичного режиму. У своїй творчості він регулярно зачіпає тему страждання, нерівності та незахищеності людей перед сталінською ідеологією та поточним державним ладом.

Пропонуємо до вашої уваги оновлений варіант огляду книги Солженіцина – Один день Івана Денисовича.

Твором, який приніс А.І. Солженіцину популярність стала повість «Один день Івана Денисовича». Щоправда, сам автор пізніше вніс поправку, сказавши, що за жанрової специфікице розповідь, нехай і в епічних масштабах відтворює похмуру картину Росії того часу.

Солженіцин А.І. у своєму оповіданні знайомить читача із життям Івана Денисовича Шухова, селянина та військового, який потрапив до одного з численних сталінських таборів. Весь трагізм ситуації в тому, що герой пішов на фронт наступного дня після нападу гітлерівської Німеччини, потрапив у полон і дивом утік із нього, але, діставшись своїх, був визнаний шпигуном. Саме цьому присвячена перша частина спогадів, до якої також включено опис усіх тягарів війни, коли людям доводилося харчуватися рогівкою з копит померлих коней, а командування Червоною Армією без докору совісті кидало простих солдатів вмирати на полі бою.

Друга частина показує життя Івана Денисовича та сотень інших людей, які перебувають у таборі. При цьому всі події оповідання займають лише один день. Однак оповідь містить велика кількістьвідсилань, ретроспекцій і згадок про життя народу як би ненароком. Наприклад, листування з дружиною, з якої ми дізнаємося, що в селі ситуація не краща, ніж у таборі: їжі та грошей немає, мешканці голодують, а селяни виживають за рахунок того, що фарбують фальшиві килими та продають їх місту.

По ходу прочитання ми дізнаємося і те, чому Шухова вважали диверсантом та зрадником. Як і більшість тих, хто перебуває в таборі, він засуджений без вини. Зізнатися у зраді змусив слідчий, який, до речі, навіть не зміг придумати, яке завдання виконував герой, нібито допомагаючи німцям. При цьому вибору Шухова не мав. Відмовися він визнавати те, що ніколи не робив, то отримав би «бушлат дерев'яний», а якщо пішов назустріч слідству, то «хоч поживеш ще трохи».

Важливу частину сюжету займають численні образи. Це не лише ув'язнені, а й наглядачі, які відрізняються лише тим, як вони ставляться до таборників. Наприклад, Волков носить із собою величезну і товсту батіг – один її удар роздирає велику ділянку шкіри до крові. Інший яскравий, хоч і другорядний персонаж– Цезарю. Це свого роду авторитет у таборі, який раніше працював режисером, але репресований, так і не знявши свій перший кінофільм. Тепер він не проти поговорити з Шуховим на теми сучасного мистецтвата підкинути невелику роботу.

Гранично точно Солженіцин у своєму оповіданні відтворює життя ув'язнених, їхній сірий побут і важку працю. З одного боку, читач не зустрічає кричущих та кривавих сцен, але реалізм, з яким автор підходить до опису, змушує жахнутися. Люди голодують, а весь сенс їхнього життя зводиться до того, щоб добути собі зайву скибу хліба, бо на супі з води та мерзлої капусти не вдасться вижити в цьому місці. Ув'язнених змушують працювати на морозі, і їм з метою «скоротати час» до ночівлі та прийому їжі доводиться працювати наввипередки.

Кожен змушений пристосуватися до реалій, знайти спосіб обдурити наглядачів, щось викрасти чи потай продати. Наприклад, багато ув'язнених роблять з інструменту невеликі ножі, потім обмінюючи їх на продовольство або тютюн.

Шухов і всі інші у цих жахливих умовах схожі на диких звірів. Їх можуть покарати, застрелити, побити. Залишається тільки бути хитрішими і розумнішими за озброєних охоронців, намагатися не впасти духом і бути вірним своїм ідеалам.

Іронія в тому, що той день, який і складає час розповіді, є для головного героя вдалим. Його не посадили в карцер, не змусили працювати з бригадою будівельників на морозі, в обід йому вдалося отримати порцію каші, при вечірньому шмоні у нього не знайшли ножівку, а ще у Цезаря підробив і тютюну купив. Щоправда, трагізм у тому, що таких днів за весь час ув'язнення накопичилося три тисячі шістсот п'ятдесят три. Що ж далі? Добігає кінця термін, але Шухов впевнений, що термін або продовжать, або чого гірше відправлять на заслання.

Характеристика головного героя оповідання «Один день Івана Денисовича»

Головний герой твору є збірний образ простої російської людини. Йому близько 40 років. Родом він із звичайного села, яке він згадує з любов'ю, відзначаючи, що раніше було краще: картоплю їли «цілими сковородами, кашу – чавунками…». Наприкінці він провів цілих 8 років. До потрапляння до табору Шухов воював на фронті. Був поранений, але після одужання знову повернувся на війну.

Зовнішній виглядперсонажа

У тексті оповідання не зустрічається опис його зовнішності. Акцент робиться на одязі: рукавички, бушлат, валянки, ватяні штани та ін. Таким чином, образ головного героя знеособлюється і стає уособленням не тільки звичайного ув'язненого, а й сучасного жителя Росії середини 20 століття.

Його відрізняє почуття жалості та співчуття до людей. Він переймається баптистами, які отримали 25 років таборів. Жаліє Фетікова, що опустився, зауважуючи, що «строку йому не дожити. Не вміє він себе поставити. Іван Денисович співчуває навіть охоронцям, бо тим доводиться у мороз чи за сильному вітрічергувати на вежах.

Іван Денисович розуміє своє тяжке становище, але не перестає думати про інших. Наприклад, відмовляється від посилок із дому, забороняючи дружині надсилати продукти чи речі. Чоловік усвідомлює, що дружині доводиться зовсім несолодко - вона сама виховує дітей і стежить за господарством у важкі військові та повоєнні роки.

Довге життяу каторжному таборі не зламала його. Герой ставить собі певні кордону, які у жодному разі не можна порушити. Банально, але стежить за тим, щоб не їсти риб'ячі очі в юшці або завжди знімати шапку під час прийому їжі. Так, йому доводилося красти, але не у своїх товаришів, а лише у тих, хто працює на кухні і знущається з товаришів по камері.

Вирізняє Івана Денисовича чесність. Автор вказує на те, що Шухов жодного разу не брав і не давав хабара. Кожен у таборі знає, що він ніколи не відхиляє від роботи, завжди намагається підробити і навіть шиє тапочки для інших ув'язнених. У в'язниці герой стає гарним муляром, освоюючи цю професію: «У Шухова ні до перекосів, ні до швів не підкопаєшся». Крім того, всі знають, що Іван Денисович на всі руки майстер і легко може взятися за будь-яку справу (тєлогрейки латає, ложки з алюмінієвого дроту виливає та ін.)

Позитивний образШухова створюється протягом усього оповідання. Його звички селянина, звичайного трудівника допомагають йому подолати тяжкості ув'язнення. Герой не дозволяє собі принижуватись перед охоронцями, вилизувати тарілки чи доносити на інших. Як будь-яка російська людина Іван Денисович знає ціну хлібу, трепетно ​​зберігаючи його в чистій ганчірочці. Він приймає будь-яку працю, любить її, не лінується.

Що ж тоді така чесна, благородна і працьовита людина робить у таборі для ув'язнених? Як він і ще кілька тисяч людей опинилися тут? Саме такі питання виникають у читача у міру ознайомлення з головним героєм.

Відповідь на них досить проста. Вся справа в несправедливому тоталітарному режимі, наслідком якого стає те, що багато гідних громадян виявляються бранцями концтаборів, змушені підлаштовуватися під систему, жити далеко від своїх сімей і бути приречені на довгі муки та поневіряння.

Аналіз оповідання А.І. Солженіцина «Один день Івана Денисовича»

Щоб зрозуміти задум письменнику, необхідно приділити особливу увагу простору та часу твору. Справді розповідь зображує події одного дня, навіть дуже докладно описуючи всі буденні моменти режиму: підйом, сніданок, обід, вечеря, розлучення працювати, дорога, сама робота, постійний обшук із боку охоронців та багато інших. ін. Сюди відноситься опис всіх ув'язнених і наглядачів, їх поведінки, життя в таборі і т. п. Для людей реальний простір виявляється ворожим. Кожен в'язень не любить відкритих місцьнамагається уникати зустрічі з охоронцями і швидше сховатися в бараку. Ув'язнені обмежені не тільки колючим дротом. Їм недоступна можливість подивитися на небо – постійно зліплять прожектори.

Однак є ще й інший простір – внутрішній. Це свого роду простір пам'яті. Тому найбільш важливими виявляються постійні відсилання та спогади, з яких ми дізнаємося про ситуацію на фронті, страждання та незліченні смерті, згубне становище селян, а також про те, що ті, хто вижив або втік із полону, хто захищав батьківщину та своїх громадян, часто в очах уряду стають шпигунами та зрадниками. Всі ці локальні темиформує картину того, що відбувається в країні в цілому.

Виходить що художній часі простір твору не замкнутий, не обмежений одним лише днем ​​або територією табору. Як стає відомо в кінці оповідання таких днів у житті героя вже 3653 і скільки буде попереду і зовсім невідомо. Отже, назву «один день Івана Денисовича» можна легко сприймати як алюзію на сучасне суспільство. День у таборі знеособлений, безнадійний, стає для ув'язненого уособленням несправедливості, безправності та уникнення всього індивідуального. Але хіба все це характерне лише для цього місця ув'язнення?

Мабуть, на думку А.І. Солженіцина, Росія на той час дуже схожа на в'язницю, а завданням твору стає, якщо не показати глибоку трагічність, то хоча б категорично заперечувати посаду описуваного.

Заслуга автора в тому, що він не тільки вражає точно і з великою кількістю деталей описує те, що відбувається, а й утримується від відкритого прояву емоцій та почуттів. Тим самим він досягає своєї головної мети– дає читачеві самому оцінити цей світопорядок і зрозуміти всю безглуздість тоталітарного режиму.

Головна ідея оповідання «Один день Івана Денисовича»

У своєму творі О.І. Солженіцин відтворює основну картину життя тієї Росії, коли люди були приречені на неймовірні муки та поневіряння. Перед нами відкривається ціла галерея образів, які уособлюють собою долю мільйонів радянських громадян, вимушених за вірну службу, старанну та старанну працю, віру в державу та дотримання ідеології розплачуватися позбавленням волі у жахливих концтаборах, розкиданих по всій країні.

У своєму оповіданні “Матренін двір” Солженіцин зобразив типову для Росії ситуацію, коли жінці доводиться брати він турботи і обов'язки чоловіки.

Обов'язково прочитайте заборонений у Радянському Союзі роман Олександра Солженіцина “У першому колі”, який пояснює причини розчарування автора в комуністичній системі.

У невеликому оповіданнігранично точно розкритий перелік несправедливостей державної системи. Наприклад, Єрмолаєв і Клевшин пройшли всі тяготи війни, полон, працювали в підпіллі, а як нагороду отримали по 10 років тюремного терміну. Гопчик - молодий юнак, якому нещодавно виповнилося 16 років, стає доказом того, що репресії байдужі навіть до дітей. Не менш показовими виявляються і образи Альошки, Буйновського, Павла, Цезаря Марковича та інших.

Твір Солженіцина просякнуто прихованою, але злою іронією, яка викриває зворотний бік життя радянської країни. Письменник торкнувся важливої ​​і актуальну проблемуяка весь цей час була під забороною. Разом з тим розповідь просочена вірою в російську людину, її дух і волю. Засудивши нелюдську систему, Олександр Ісаєвич створив справжній реалістичний характер свого героя, який здатний з гідністю витримати всі муки і втратити людяність.

(1959) була написана Олександром Ісаєвичем Солженіцинимза сорок днів; вона стала першим твором про радянські концтабори. Автор викриває політичну систему«рідної» держави, показуючи долю простої російської людини, нізащо позбавленої волі, звинуваченої у зраді батьківщини: «…у лютому сорок другого року на Північно-Західному оточили їхню армію всю… І стріляти не було чим. І так їх помалу німці по лісах ловили та брали...». Іван Денисович Шухов пробув у полоні всього «пару днів», потім втік, дивом дістався своїх. За патріотизм та героїзм рідна країнавідплатила Шухову терміном. Із гіркотою розповідає автор, як Шухов допомагав слідчому вигадувати. "склад злочину"- неіснуюче завдання німецької розвідки, яке «виконував» Іван Денисович у лавах Червоної Армії. Показуючи жорстокість і аморальність влади, автор підкреслює доброту і шляхетність свого героя. простої людиниіз народу. Шухов зумів зберегти душу, не озлобився, не відгородився образою навколишнього світу. А світ цей убогий і страшний. Усі порядки та закони, що діють у таборі, спрямовані на придушення особи та знищення людської гідності. Голодне існування, грубість табірного начальства, налагоджена система покарання за найменшу провину, засилля «блатних» позбавляють ув'язненого в тому, що він доживе до визволення, що, залишаючи нари на світанку, він уляжеться на них увечері. Здавалося б, за таких умов Шухов має опуститися, морально загинути, але цього не відбувається. Іван Денисович міцно тримається за систему моральних заборон, що виробилася в табірному побуті: НЕ клянчити, НЕ «шакалити», НЕ доносити, НЕ лизати тарілки, НЕ відливати від роботи ( «У таборі ось хто подихає: хто на санчастину сподівається та хто до кума ходить стукати»). Шухов стійко несе свій тягар. Саме такі люди, як він, протистоять нелюдському режиму, вони живуть не за вовчими законами, що їх нав'язує держава, а по совісті ( «От що… Микола Семенович… я начебто це… хворий - совісно, ​​ніби зазіхаючи на чуже, сказав Шухов»). Головний герой оповідання є носієм російської національного характеру. Особливо яскравою його рисою є потреба у праці. Незважаючи на те, що праця підневільна, Шухов з азартом працює на будівництві, господарсько піклується про те, щоб не пропадав даремно цемент. У нього «золоті» руки: Іван Денисович і муляр, і шевець, і тесля, і різьбяр толя. «Хто дві справи руками знає, той ще й десять підхопить», – говорить про нього автор. Всім своєю поведінкою Шухов підтверджує толстовську думку, озвучену П'єром Безуховим: душу не можна взяти в полон. Саме тому Іван Денисович «Вже сам не знав, хотів він волі чи ні»: формальне звільнення вже нічого не змінить у системі цінностей героя, що володіє внутрішньою свободою- Свободою духу. Ця ідея проявляється в результаті співвіднесення Шухова з іншими таборовими ув'язненими: простий селянин перевершує своїми душевними якостямикапітана Буйновського, інтелігента кінорежисера Цезаря та інших. «Жити не по брехні» , дотримуватися принципу "не вір Не бійся не проси"- норма поведінки Івана Денисовича та самого автора. (Як відомо, прототипами цього героя були солдат-артилерист з батареї, якою командував на фронті Солженіцин, і сам автор – ув'язнений № 854).Незважаючи на художню форму, розповідь близька до документального - так точні у ньому реалії табірного побуту Однак ефект життєвої переконливості та психологічної достовірності, що виробляється оповіданням, є результатом не тільки прагнення письменника до максимальної точності, а й майстерності, з якою побудована композиціятвори. Оповідання будується довкола психологічних «вузлів»- точок найвищої напруги, коли Шухов протягом одного дня неодноразово виявляється між життям та смертю. Використовуючи «кінематографічний» прийомавтор дає крупним планом найдрібніші деталі, від яких залежить життя його героя. Гранична деталізація не робить оповідання монотонним завдяки психологічній напрузі, з якою читач стежить за подіями одного дня, що є синекдохийжиття Івана Денисовича Слід зазначити, що стиснення часу та концентрація простору - один із основних законів, за якими будується художня прозаА.І. Солженіцина.Саме тому, що один день є моделлю всього життя головного героя, хронологічні та хронометричні деталі мають в оповіданні символічне значення. Поняття «день» та «життя» зближуються поняттям «термін» і подаються як синоніми; на сторінках твору неодноразово згадується час, годинник з стрілками, що рухаються, за якими стежать засуджені - йде відлік їхнього життя в ув'язненні, відібраному у них життя. «Таких днів у його терміні від дзвінка до дзвінка було три тисячі шістсот п'ятдесят три.Через високосних років- три дні зайвих набавлялося», – сухо, підкреслено-стримано констатує автор, завершуючи розповідь.Художній простіроповідання багатокомпонентно: реальне, фізичне - густо населене засудженими, наглядачами, охоронцями Це простір несвободи. Щільність його нерівномірна: у ньому є «мертві зони» (ділянки, які потрібно якнайшвидше уникнути, щоб не потрапити на очі табірному начальству) і відносно безпечні ніші (наприклад, барак з його рятівною тіснотою). Табірний простір - простір несвободи - побудовано концентрично: барак - зона - степ - будівництво. Внутрішнє простір - простір свободи (воно вміщує у собі рідне село Шухова, Росію, світ) - живе у пам'яті головного героя. Кожен герой несе у собі свій внутрішній простір - складене зі спогадів, уявлень про майбутнє.Слід зазначити художня своєрідність мовицього твору. Вся розповідь є невласне-пряме мовлення, в якій голос автора та його героя зливаються воєдино. Тим самим досягається глибина оповідання: розповідається і про те, що доступне розумінню Шухова, і про те, що перебуває у компетенції лише автора. Мова оповідання несе у собі елементи оповідання: діалектні і просторічні слова, що маркують мова головного героя, і навіть «табірні», тобто. жаргонні слова, що передають атмосферу особливого світу – світу несвободи. Солженіцин майже не використовує метафор, домагаючись максимального ефекту «нагою» мови. Як засоби виразності автор використовує прислів'я